ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) tarafından yapılan açıklamaya göre, bu fırtına son 20 yılın en şiddetlisi olarak sınıflandırıldı ve hafta sonu boyunca etkisini sürdürecek.

SpaceX, 49 Starlink uydusu içerisinden 40'ının jeomanyetik fırtınanın olumsuz etkilerine maruz kalarak kullanılamaz hale geldiğini duyurdu. Şirket, güneş fırtınasının atmosferi daha yoğun hale getirerek oluşturduğu aşırı sürtünme nedeniyle, bu uyduların atmosfere geri dönerek yandıklarını açıkladı.Yaşanan bu olumsuz gelişme, Starlink'in 10.000'e yakın uydudan oluşan dünya yörüngesindeki ağının yüzde 60'ını etkilemiş durumda.

Şirket, kullanıcılarını yaşanan kesintiler konusunda bilgilendirirken, uydularını korumak ve hizmet devamlılığını sağlamak için önlemler almaya devam edeceğini belirtti.

TBMM Başkanı'ndan 'bağımsızlık' mesajı TBMM Başkanı'ndan 'bağımsızlık' mesajı

Jeomanyetik Fırtına, Spacex'in Uyduları Üzerinde Yıkıcı Etki Yarattı 1

Güneş Fırtınalarının Potansiyel Etkileri

Bu tür güçlü jeomanyetik fırtınaların, navigasyon sistemleri, elektrik şebekeleri ve uydu haberleşmesinde ciddi riskler ve kesintiler yaratma ihtimali bulunuyor. Ayrıca, yüksek irtifada uçan uçaklardaki yolcular da Güneş radyasyonundan etkilenebiliyor. Ancak, yer yüzündeki insanların sağlığı için doğrudan bir tehdit oluşturmuyor.

Geleceğe Yönelik Çözümler Neler Olacak?

SpaceX, bu tür uzay hava olaylarına karşı daha dayanıklı uydu sistemleri geliştirmeyi ve daha isabetli uzay hava tahminleri yapmayı hedefliyor. Teknolojideki ilerlemeler ve uzay meteorolojisi alanındaki gelişmeler, benzer sorunların azaltılmasında önemli rol oynayacak.

Kaynak: Haber Merkezi