Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki'nin Marmara Bölgesi için yaptığı kritik uyarılar, deprem hazırlığı ve risk yönetimi konusunda ciddi önlemler alınması gerektiğini gösteriyor. Moriwaki'nin Çanakkale, İnegöl, Bursa, Bandırma ve Balıkesir'de deprem olabileceğine dair önceden yaptığı tahminler ve Çanakkale'de gerçekleşen 4,9 büyüklüğündeki deprem, onun uyarılarının önemini vurguluyor.

Moriwaki, Amasya'nın Merzifon ilçesinde düzenlenen 7. Kitap Fuarı'nda yaptığı konuşmada, özellikle Marmara Bölgesi'nde her an deprem olabileceği konusunda uyarıda bulunmuş ve halkı hazırlıklı olmaya çağırmıştır. Binaların zemin yapısına, yaşam üçgeni yöntemine vurgu yaparak su şişesi, toz maskesi, deprem çantası ve düdük gibi önemli deprem hazırlık malzemelerinin bulundurulmasını tavsiye etmiştir.

İncirlik Hava Üssü kimin? İncirlik Hava Üssü nerede, ne zaman açıldı? İncirlik Hava Üssü kimin? İncirlik Hava Üssü nerede, ne zaman açıldı?

Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı'nın, deprem önlemleri kapsamında 21 bin adet deprem çantası dağıttıklarını ve ilçede deprem riskini merkeze alan bir imar revizyon çalışması yapmayı planladıklarını açıklaması, yerel yönetimlerin bu konuda attığı adımların önemini gösteriyor. Başkan Kargı'nın belirttiği gibi, zemin sıvılaşma riskinin ölçülmesi ve buna göre bir imar planı hazırlanması, kent yapılaşmasında sağlıklı adımlar atılmasını sağlayacaktır.

Kaynak: Haber Merkezi