İnegöl Belediyesi, Çevre Haftasında yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Sıfır atık uygulamasını tüm şehre yaymak ve vatandaşları teşvik etmek amacıyla Mobil Atık Toplama Aracı ve Sıfır Atık Noktaları hizmet vermeye başladı. Fatih Cami Önü, Yeniceköy Belediye Ek Hizmet Binası Önü ve Alanyurt Salı Pazarı Önünde kurulan konteynerler, vatandaşların atıklarını kolayca teslim etmelerini sağlıyor. Mobil Atık Toplama Aracı her gün farklı noktalarda atık toplayarak hizmet veriyor.

“Çevre Bakanlığımızdan aldığımız hibe araç ve sıfır atık konteynerlerinin tanıtımı için bir aradayız. Dün 5 Haziran Dünya Çevre Günüydü. Ancak böyle önemli gün ve haftaları sadece bir güne veya haftaya sığdıramayacağımızı ifade etmek istiyorum. Bu konuda dünya genelinde, ülkemiz genelinde ve şehirlerimizde pek çok çalışmalar yapılıyor. Her bireyin çevre konusundaki duyarlılığını arttırmamız gerekiyor. Her zaman söylediğimiz bir söz var; çevrenin ve doğanın bize ihtiyacı yok, ama bizim hem çevreye hem doğaya ihtiyacımız var. Dolayısıyla gelecek nesillere temiz bir çevre bırakabilmek için de son derece dikkatli olmalıyız.”

Sıfır Atık Nedir? Çevreye Etkileri Neler?

İnegöl'de Vişne Ağacından Düşen Adam Yaralandı İnegöl'de Vişne Ağacından Düşen Adam Yaralandı

Belediye Başkanı Alper Taban, geri dönüşümlerin ücret karşılığı alınacağı mobil atık toplama aracı ve sıfır atık noktalarının tanıtımıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Çevre Bakanlığından hibe olarak alınan mobil atık toplama aracı ve sıfır atık konteynerleri hizmete girdi.

“İnegöl Belediyesi olarak da bu konuda Temizlik İşleri Müdürlüğümüz bünyesinde ortaya koyduğumuz çalışmalarla önemli bir farkındalığı şehrimizde oluşturduğumuzu düşünüyorum. Bugün de burada çevreye fayda sunacağını düşündüğümüz Mobil Atık Toplama Aracımızı hizmete sunduğumuzu açıklamak ve uygulamayı vatandaşlarımıza tanıtmak istedik. Aracımız bugün Fatih Cami bölgesinde. Burada bir de Bakanlığımızdan aldığımız 3 konteynerden biri var. Sıfır Atık Noktası olarak hizmet verecek. Zaman içerisinde bu konteynerlerin yerleri değişebilir. Talebe ve ihtiyaca göre farklı noktalara taşınabilir. Mobil Atık Toplama Aracımız da her gün şehrin farklı noktalarında ring halinde geziyor olacak. Okullarımıza gidip farkındalığı arttırıcı çalışmalara da yapacak.”

Vatandaşlar geri dönüşüm atıklarını ayrı ayrı toplayarak, türüne göre getirip bu noktalarda teslim edebilecekler. Belediye, atıklar karşılığında vatandaşlara belirlenmiş ücretler üzerinden ödeme yapacak. Dijital uygulamalar üzerinden hesaplarına yükleme yapılacak veya oluşturulacak kartlar üzerinden ödeme yapılacak. Bu kartlar şehrin 76 işletmesinde geçerli olacak. Marketler, fırınlar, fastfood işletmeleri, alışveriş merkezleri, pideciler, kafeteryalar, lokantalar, şarküteriler, pastaneler ve konfeksiyonlar gibi çeşitli iş kollarında kullanılabilecek.

“Biz atıkların çevreye atılmasını veya çöplere karışmasını değil, ayrıştırılarak atık noktalarına getirilmesini istiyoruz. Mobil araç uygulamasıyla da aslında bir adım daha vatandaşlarımıza yaklaşmış oluyoruz. Bugün Çevre Haftası özelinde bu tanıtımı gerçekleştirdik, ilerleyen günlerde farklı uygulamalarımız da olacak. Özellikle şehrimizde bir Çevre Eğitim ve Uygulama Merkezi hayata geçirmek istiyoruz.”

D S C09730 Gencgazete

Türkiye genelinde İnegöl Belediyesi’ne benzer bir uygulama olan Depozito Yönetim Sistemi de pilot bölgelerde başlatılıyor. Bu sistemle boş içecek atıklarını ‘depozito iade makinelerine’ iade edenler, depozito bedelini geri alacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 2024 sonunda uygulamaya geçecek olan bu projenin Türkiye ekonomisine yaklaşık 20 milyar TL katkı sağlayacağını belirtti.

“Depozito iade makineleri, üzerinde DYS işareti bulunan ürünleri ayrıştırarak tüketiciye depozito bedelini ödeyecek. Böylece Türkiye ekonomisine yaklaşık 20 milyar TL katkı sağlanırken sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi ilkelerine de öncülük edilecek.”

Bu yeni sistemle, tüketiciler depozito bedeli dahil ücret ödeyerek satın aldıkları tek kullanımlık ambalajlı içecekleri tükettikten sonra boş ambalajları iade noktalarına veya depozito iade makinelerine teslim ederek depozito bedelini geri alabilecekler. Depozito iade makineleri, boş ambalajları tanımlı kriterleri karşılayan ambalajların depozito iade bedelini tüketicinin mobil cihazındaki e-cüzdana aktaracak. Depozito Yönetim Sistemi, yıl sonuna kadar 2 bin noktada oluşturulacak iade noktaları ile çalışmaya başlayacak.

Kaynak: Haber Merkezi