Yarıyıl tatilini geride bırakan Türkiye genelinde, 20 milyonu aşkın öğrenci ve 1 milyonun üzerinde öğretmen, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemine giriş yapmaya hazırlanıyor. 16 günlük sömestir tatilinin ardından, öğrenciler ve öğretmenler 14 Haziran Cuma gününe kadar sürecek olan ikinci dönemde kaldıkları yerden eğitim öğretim faaliyetlerine devam edecek.

Türkiye'de 20 Milyon Öğrenci ve 1 Milyon Öğretmen İkinci Döneme Hazır

Eğitim takvimine göre, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı, ülke genelinde bulunan 74 bin okulda ve 744 bin derslikte sürdürülecek. İkinci dönem, 11 Eylül 2023'te başlamış olan eğitim öğretim yılının devamı niteliğinde olacak. Öğrenciler, 13-17 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen ilk ara tatilin ardından, 19 Ocak'ta karnelerini alarak 16 günlük sömestir tatiline girmişti.

Eğitimde İkinci Dönem Başlıyor: Planlanan Ara Tatil ve Hedefler

İkinci dönemde planlanan ara tatil ise 8-12 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu tatil, öğrencilere ve öğretmenlere bir nefes alma fırsatı sunarken, eğitim sürecinin daha verimli ve dengeli bir şekilde ilerlemesine katkı sağlayacak.

2023-2024 Eğitim Yılında Öğrenciler ve Öğretmenler İçin Önemli Tarihler

2024-2025 eğitim ve öğretim yılının start tarihi ise 9 Eylül olarak belirlendi. Yeni eğitim öğretim yılında öğrenciler, öğretmenleriyle bir araya gelerek bilgi ve becerilerini geliştirmeye devam edecek.

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı yapıldı Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı yapıldı

İkinci Dönemin Getirdiği Yenilikler ve Eğitimdeki Hedefler

Türkiye genelindeki eğitim camiası, ikinci dönemin başlamasıyla birlikte öğrencilere başarılar dilerken, öğretmenler ise öğrencilerini daha ileri seviyelere taşımak için enerjilerini seferber edecek. Eğitim ve öğretim faaliyetlerinin planlandığı gibi sürmesi, öğrencilerin başarı grafiğini yükseltmesi ve ülkenin eğitim kalitesini artırması hedefleniyor.

Editör: İHSAN KURAN