Hindistan, kendi yerli beşinci nesil savaş uçağını geliştirme yolunda önemli bir adım attı. Hindistan Kabine Güvenlik Komitesi'nin yeşil ışık yaktığı Advanced Medium Combat Aircraft (AMCA) projesi, Hindistan'ın havacılık endüstrisinde bir dönüm noktasını işaret ediyor. Hindustan Aeronautics Limited (HAL) tarafından geliştirilecek olan AMCA için ayrılan başlangıç bütçesi 1,8 milyar dolar olarak belirlendi.

Gazze Şeridi'nde toplu mezar bulundu Gazze Şeridi'nde toplu mezar bulundu

Çift motorlu tasarımıyla dikkat çeken AMCA için tasarım aşamasının ardından beş adet prototip üretilmesi planlanıyor. Hindistan Hava Kuvvetleri'nin uzun süredir beklediği bu gelişme, 2028 yılında yapılması hedeflenen ilk uçuşla somut bir şekle bürünecek. Hindistan Hava Kuvvetleri, projenin tamamlanmasıyla birlikte toplam yedi filo AMCA savaş uçağına sahip olmayı hedefliyor.

Defense News'in raporuna göre, ilk uçuşun ardından fabrika testleri ve sonrasında Hindistan Hava Kuvvetleri tarafından detaylı test süreçleri gerçekleştirilecek. Projede en dikkat çekici noktalardan biri, AMCA'nın envanterdeki yerini almasının 2035 yılını bulması bekleniyor. Ancak, deneyimli bir Hint deniz havacılığı test pilotu olan Sanjeev Kumar'a göre bu tarih daha da ileriye, 2040 veya sonrasına kayabilir.

AMCA'nın ilk iki filosu, Amerikan General Electric tarafından üretilen ve 22.000 pound itme gücüne sahip F414 motorları ile donatılacak. Bu, uçağın Mk1 modeli olarak adlandırılıyor. Projede ilerleyen aşamalarda, yaklaşık 25.000 pound itme kuvvetine sahip ve süpersonik seyir kabiliyetine olanak tanıyan daha güçlü motorlar kullanılacak. Bu motorlar, Mk2 modeli için planlanıyor ve yabancı bir ortakla iş birliği içinde geliştirilecek.

AMCA projesi, 2008 yılında başladı ve tasarım süreci 2022'de tamamlandı. Aralık ayında, uçak platform düzeyinde kritik bir tasarım incelemesini başarıyla geçti. Hindistan için büyük önem taşıyan AMCA, ülkenin ikinci yerli savaş uçağı projesi olma özelliğini taşıyor. İlk yerli savaş uçağı Tejas, 2001 yılında ilk uçuşunu yapmış ve 15 yıllık bir test ve sertifikasyon sürecinin ardından hizmete girmişti. Tejas, yakın zamanda yaşanan ilk kazasına rağmen, Hindistan'ın savunma sanayiindeki yerli üretim çabalarının bir simgesi olmayı sürdürüyor.

Kaynak: Haber Merkezi