Yeni yıldan itibaren memurlara %50'ye yakın maaş artışı bekleniyor. Çalışanları emeklileri doğrudan etkileyecek olan bu artış oranında,  tüm uzmanlar ve bazı bakanlar fikir birliği sağlamış durumda.

Herkes o rakamı bekliyor: Memur maaş zamları netleşiyor

Türkiye'de milyonlarca kamu görevlisi ve emeklisi, ocak ayında beklenen maaş zammına odaklanmış durumda. Son dönemlerde yaşanan ekonomik değişiklikler ve enflasyon rakamlarından sonra, memur maaşlarına %50 civarında bir artışın gerçekleşmesi gündemde. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın önceki açıklamaları ve enflasyon oranları, bu beklentinin temellerini oluşturmakta.

Herkes o rakamı bekliyor: Memur maaş zamları netleşiyor

Memur Maaşlarına Yapılacak Olan Zam Netleşiyor

2024 yılının başından itibaren gerçekleşecek olan zam, memur ve memur emeklilerinin mali durumuna önemli bir iyileştirme getirecek. Enflasyon oranlarına bağlı olarak yapılacak olan bu artış, son zamanlarda alınan temmuz ayı zammının üzerine ek bir iyileştirme imkanı sunacak.

Memur ve emekli maaşlarına yapılacak olan zamlar, toplu sözleşme ve enflasyon verileri doğrultusunda belirleniyor. Bu çerçevede, 4 aylık enflasyon verilerine dayanarak %40,39 oranda bir zam olması bekleniyor.

Beklenen Artış ve Maaş Projeksiyonları

AYBÜ Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, geçtiğimiz aylardan itibaren yapılan 7. dönem toplu sözleşmeyle, ocak ayında memurlara ve emeklilere %15'lik bir artışın yanı sıra enflasyon farkı alacaklarını söyledi. Bu, Merkez Bankası'nın enflasyon hedeflemeleriyle birleştiği zaman, memur maaşlarında %50'ye varan bir artışa işaret ediyor.

Borsa güne yükselişle başladı Borsa güne yükselişle başladı

En Düşük Memur Maaşı Ne Kadar Olacak?

Bu artışın gerçekleşmesi durumunda, şu anda 22 bin 17 lira olan en düşük devlet memuru maaşı, 33 bin liraya kadar yükselmesi bekleniyor.