Merkez Camii İshakpaşa olarak kalacak

07 Mayıs 2019 / Salı 11:39:30 | İNANÇ |

İlçe Müftü Vekili Dr.Ömer Faruk Atan, Sani Konukoğlu Camii’nin B statüsüne yükseltilirken; İshakpaşa’nın C statüsünde kalmasının merkez camiinin değiştirileceği anlamına gelmeyeceğini kaydetti.

gencgazete.net'e Google'da abone olun Google News

İlçe Müftü Vekili  Dr.Ömer Faruk Atan, Genç Gazete-İnegöl Online ortak yayınına katıldı. Programda İshakpaşa’nın merkez camii statüsünü kaybedeceğine ilişkin yorumlara da cevap veren Atan, B ve C statüsü değişikliklerinin personel ihtiyacıyla ilgili olduğunu, merkez camiini değiştirmeyeceğini aktardı.

MERKEZ CAMİİ DEĞİŞMEYECEK

Bunun bir idari uygulama olduğunu kaydeden Atan “Camilerde A, B, C, D ve E statüsü var. Herkes tarafından tanınan bilinen tarihi camiler A statüsündedir. Sultanahmet, Süleymaniye gibi… 2’den fazla personele ihtiyaç duyan merkezdeki camiler B statüsündedir. İmam ve müezzin yetecek olan camiler C olur. Köy camileri gibi bir personelin yettiği camiler D statüsünde olur. Bir de zaman zaman açılan, toplumun ihtiyacını karşılayan E statüsünde  mescitler var ki İnegöl’de E statüsünde bir cami yok. Bizde A da yok. Daha önce C ve D statüsünde camiler vardı. Büyük kısmı C statüsünde olan camiler. Yani imam ve müezzine ihtiyaç duyulan camiler. Zaman zaman Diyanet’ten formlar geliyor. Biz bu konuda çeşitli çalışmalar yaparak İl Müftülüğü’ne ulaştırıyoruz. Oradan da Diyanet İşleri Başkanlığı’na gönderiyor. Bunun B mi, C mi kararını biz vermiyoruz. Bunun merkez camii ile ilgili bir durum yok. B olması yada C olması merkez camini değiştirmez. Tamamıyla personel ihtiyaç sayısıyla ilgili bir olay. B olduğunda 3 personel ihtiyacı olur. C olursa 2 personel ihtiyacı duyar. İshakpaşa’dan merkez camiinden alınması gibi bir durum yok. Bu bize ecdadın yadigârı, estetiği, mimarisi ile çok özel bir yönü var. Yakında da restorasyona girecek. 2 sene önce fizibilitesi yapıldı. Kültür Bakanlığı’nın ayıracağı bütçe dahilinde ve kendisinin belirleyeceği bir zamanda tadilat yapılacak” diye konuştu.

  Sıradaki Haber: İnegöl’de iftar çadırı kuruldu
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)