Hac ve umre ambargosu yok

22 Ekim 2019 / Salı 13:24:19 | İNANÇ |

Hac Umre ve Seyahat Acentaları Derneği (HURSAD) Başkanı Diyaeddin Şahin, Hac ve umre ambargosunun gerçeği yansıtmadığını kaydetti. HURSAD resmi sitesinden yapılan açıklama şöyle

gencgazete.net'e Google'da abone olun Google News

Son günlerde başta sosyal medya olmak üzere ve birkaç basın-yayın organında “Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye 3 yıl boyunca hac ambargosu uygulayacağı” iddiası dolaşmaktadır. Maksatlı olarak gördüğümüz bu konuyla ilgili Hac Umre ve Seyahat Acentaları (HURSAD) olarak bir açıklama yapma gerekliliği doğmuştur. Öncelikle, 14 Ekim 2019 tarihinde, sosyal medya üzerinden “Suudi Arabistan’ın Türkiye’den hacı adaylarını 2020-2022 arası 3 yıllık süreçte kabul etmeyeceğine” dair asılsız bir iddia ortaya atılmıştır. Söz konusu iddiayı içeren paylaşım, özellikle Twitter hesabı üzerinden bir gün dolaşıma sokulduktan sonra 15 Ekim 2019’da yani bir gün sonra silinmiştir. Özellikle; üzülerek görmekteyiz ki söz konusu yalan iddiayı birkaç basın-yayın kuruluşu da bunu doğrulatmayarak, haber değeri görüp yayınlamıştır. Söz konusu yalan iddiayla ilgili HURSAD olarak açıklamamız şu şekildedir:

  • Suudi Arabistan’ın ülkemize 3 yıl boyunca hac ambargosu uygulayacağı iddiası GERÇEK DIŞIDIR.
  • Türkiye’den 3 yıl boyunca hacı adayı kabul edilmeyeceği yönünde Suudi Arabistan yönetiminin yaptığı herhangi bir açıklama YOKTUR.
  • Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden de konu ile ilgili bir açıklama BULUNMAMAKTADIR.
  • Suudi Yönetiminin de resmî bir açıklaması mevcut DEĞİLDİR.

HURSAD olarak söz konusu bu ve benzeri iddialarla ilgili gerek Derneğimiz gerekse ilgili kurumların yapacağı açıklamalara önem verilmesi gerektiğini kamuoyuna duyurmayı zaruri buluyoruz.

  Sıradaki Haber: Harekat için dua
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)