Cenaze namazları nasıl kılınacak?

16 Mart 2020 / Pazartesi 22:05:15 | İNANÇ |

Vakit namazları ve Cuma namazlarının cemaatle kılınmaması kararı sonrası cenaze namazının nasıl kılınacağı merak ediliyordu. Konuya ilişkin açıklama yapıldı.

gencgazete.net'e Google'da abone olun Google News

Son dönemde dünya genelinde görülen "Yeni Koronavirüs"ün (Covid-19) ülkemize yayılmasına engel olmak, hastalıktan korunmak ve etkilerini en aza indirmek için Başkanlığımızca ilgi (a) ve (b) talimatlarla bir dizi tedbir alınmıştır. Bu itibarla anılan tedbirlere ilaveten salgın hastalık riski sona erinceye kadar: 
1. Cenaze namazlarının -vakit namazlarından sonra kılınmasının örfi bir uygulama olduğu dikkate alınarak- bu süreçte namaz vakitlerinden önce belirlenecek uygun bir vakitte kılınması,
 2. Cenaze defin işlemlerinin mümkün mertebe kalabalık ortamlar oluşturulmadan yerine getirilmesi ve taziye ziyaretlerinin toplu bir şekilde yapılmaması hususunda vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi, 
3. Taziye evleri ve çadırlarının bu süreçte kullanılmasının ortaya çıkarabileceği riskler anlatılarak bu nitelikteki mekanların kullanımına bir süre ara verilmesi için ilgililerin bilgilendirilmesi kararı alınmıştır. 

  Sıradaki Haber: Hafızlık başvuruları başladı
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)