Türkiye inşaat ve hazır beton sektöründe yetişmiş işçi ve eleman bulma sorunu her geçen gün büyüyor. Bu açığın 500 bin kişiyi aştığı belirtiliyor. Sektördeki eleman sıkıntısı, ücretlerin artışına sebep oluyor. İnşaat sektöründe günlük yevmiyeler 2 bin TL bandına ulaşırken, kepçe operatörü maaşlarının 100 bin TL’yi aştığı vurgulanıyor.

excavator-action

Yetişmiş Elemanların Yurtdışı Göçü

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Başkanı Yavuz Işık, meslek içi eğitim çalışmaları kapsamında 20 bin kişiye eğitim verdiklerini ancak çoğunun yurtdışına gittiğini belirtiyor. Işık, "Eleman açığımız büyüyor" diye ekliyor.

"Kepçe, vinç operatörü maaşlarının 100 bin TL’nin üzerine çıktığını belirten Işık, buna rağmen çalışan bulamadıklarına dikkat çekti."

close-up-construction-site-excavator

Türkiye'nin Dünya Sıralamasındaki Yeri

Yavuz Işık, Türkiye'nin hazır beton sektöründe dünyanın üçüncü büyük üreticisi olduğunu ve Avrupa'da kalite ve hacim olarak birinci sırada bulunduğunu açıklıyor. Hazır beton sektörünün yıllık cirosunun 6 milyar doların üzerinde olduğu ve üretiminin büyük bir kısmının ihraç edildiğine dikkat çekiyor.

excavator

Deprem Riskine Karşı Alınan Önlemler

Yavuz Işık, Türkiye'nin ciddi deprem riski altında olduğuna ve her yıl en az 300 bin konutun yeniden dönüştürülmesi gerektiğine vurgu yapıyor. Deprem performans analiz merkezinde yapılan çalışmalarla, binaların depreme dayanıklılığının tespit edildiğini belirtiyor.

heavy-construction-equipment-excavator-work

Hazır Beton Fuarı ve Kongresi'ne Büyük İlgi

“BETON 2023 Hazır Beton Fuarı ve Kongresi”nde, hazır beton, çimento, agrega ve inşaat sektörlerinin son teknolojileri ve gelişmeleri sergilenecek. Fuar, 100’ün üzerinde katılımcıyı ve 12 binden fazla sektör profesyonelini ağırlayacak.

Yerli Dev Uzel Traktör İflas Etti: Bir Türk Endüstri Mirasının Sonu Yerli Dev Uzel Traktör İflas Etti: Bir Türk Endüstri Mirasının Sonu

powerful-excavators-construction-site-against-blue-cloudy-sky-earthmoving-construction-equipment-lots-excavators