Memur ve emeklilerin zamlı maaşları gelecek hafta hesaplara yatmaya başlayacak. Kök maaşının düşüklüğünden dolayı zamlı maaşı 10 bin TL'nin altında kalan 1,8 milyon emekli için ilave düzenleme yapılacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, temmuz ayında yüzde 24,73 oranında zam alacak. Ancak kök maaşı düşük olduğu için zamlı maaşı bile halen ödenen 10 bin liranın altında kalacak olan emekliler var.

Yapılan hesaplamalara göre, 1 milyon 780 bin emeklinin kök maaşı yüzde 24,73'lük zamma rağmen 10 bin TL'nin altında kalacak. Yaklaşık 1,8 milyon emekli temmuz ayı zammına rağmen, ilave bir düzenleme yapılmazsa, yılbaşından bu yana aldığı tutarda maaş almaya devam edecek.

Yeni Düzenlemeler Kapıda

Emeklilerin maaş durumu hakkında sorular gündemdeyken, yeni bir düzenleme için hazırlık yapıldığı ortaya çıktı. AK Parti kurmaylarının, sadece en düşük emekli maaşı olarak uygulanan rakamda bir düzenleme yapmayı planladıkları öğrenildi. Henüz kesinleşmiş bir rakam ya da tablo yok.

AK Parti yönetimi, hazırlık çalışmalarını Cumhurbaşkanı Erdoğan ile paylaşacak. Bu adım için bir yasa gerekiyor ve bu yasa çalışması Meclis'te yürütülürken kesin rakam belirlenecek.

En Düşük Maaş 12 Bin TL Olabilir

Kulislere yansıyan ilk bilgilere göre, en düşük emekli maaşının 10 bin liradan 12 bin liraya çıkarılması düşünülüyor. Bu rakam, Meclis'teki çalışmalar sırasında netleşecek.

Kaynak: ntv.com.tr