Gelecek yılın emekli aylıklarına dair artış oranları belli oldu. İşçi ve Bağ-Kur emeklileri enflasyon gerçekleşmelerine göre, memur emeklileri ise toplu sözleşme hükümlerine göre maaşlarında artış görecekler.

Emekli Aylıklarında Ne Kadar Artış Öngörülüyor?

İşçi ve Bağ-Kur Emeklileri İçin Artış

İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları, her yıl ocak ve temmuz aylarında gerçekleşen 6 aylık enflasyona göre artış gösteriyor. Bu durum emekliler için belirli bir maaş artışı anlamına geliyor. Şu anda en düşük emekli aylığı 7 bin 500 TL olarak belirlenmiş durumda.

Memur Emeklileri İçin Artış

Memur emeklileri için durum biraz daha farklı. Onların aylıklarında toplusözleşme hükümlerine göre artış yapılıyor. Ayrıca, enflasyon farklarının da maaşlarına eklenmesi planlanıyor.

Ronaldo’ya 1 milyar dolarlık dava açılıyor! Ronaldo’ya 1 milyar dolarlık dava açılıyor!
"Ücretli veya kendi hesabına çalışıp emekli olanların aylıkları 2024 yılı ocak ve temmuz aylarında önceki altı aylık enflasyon gerçekleşmelerine göre artırılacaktır. Memur emekli aylıklarının ise toplusözleşme hükümlerine göre 2024 yılının ocak ayında yüzde 15, temmuz ayında yüzde 10 oranında artırılması, enflasyon farklarının da ayrıca ilave edilmesi öngörülmüştür."

Sosyal Güvenlik Sistemi İçin Yeni Düzenlemeler

Yıllık programda, sosyal güvenlik sisteminin mali sürdürülebilirliğinin sağlanması için bazı tedbirlerin alınacağı da vurgulandı. Bu kapsamda, emeklilik yaşının belirlenmesi için otomatik ayarlama mekanizmalarına ilişkin çalışmaların yapılacağı ifade edildi.