Dünyanın en popüler çevrim içi oyun platformu Steam, geçtiğimiz ay itibarıyla Türkiye'de dolar ile ödeme almaya başladı. Yani Türkiye için uygulanmakta olan yerel fiyat politikası da TL ile ödeme yapma devri de sona erdi. Böyle bir karar sonrası, Türkiye'deki oyun satışlarının gerileyeceği su götürmez bir gerçekti ki öyle de oldu.

Şimdiyse Steam'in dolar kullanmaya başlamasının oyuncu davranışlarını nasıl etkilediğini gösteren bir gelişme yaşandı. Oyun geliştirici Dora Özsoy, Steam'de yayımlanan oyunu Cardboard Town'ın satış verilerini paylaştı. Paylaşılan veriler, pazarda çok ciddi bir daralma olduğunu gözler önüne seriyor.

Cardboard Town'un Türkiye satışları dibi gördü

Cardboard Town

Dora Özsoy tarafından yapılan açıklamaya göre Cardboard Town'un günlük satışları, kasım ayı öncesinde 90 adet civarındaydı. Bu satış rakamı, Steam'in dolar ile ödeme almaya başlamasıyla birlikte 13'lere kadar geriledi. Dora Özsoy, Türkiye'den gelen kazancın oyunun küresel kazancının yüzde 22'sini oluştururken, artık bunun yüzde 3'e kadar düştüğünü belirtti.

Mipo, Dört farklı modeli piyasaya sürdü Mipo, Dört farklı modeli piyasaya sürdü

Dora Özsoy:

"Dolara geçiş Steam satışlarını ne kadar düşürdü" tartışmalarına, kucağımda veri ile geldim.
Cardboard Town'ın çıkışından bugüne 3 periyoda bölüp, Türkiye'de günde ortalama ne kadar sattığına baktım:
-Çıkış - Dolar Duyurusu Arası: Günde 90
-Dolara Geçiş Öncesi Son Hafta: Günde 1400
-Dolara Geçiş - Günümüz: Günde 13
Son haftayı, "köprüden önceki son çıkış" paniği olduğu için ayrı tuttum, bu hesapla "normal döneme" göre günlük satışlar %70 düşmüş durumda.
- İlk periyotta Türkiye, gelirin %22'si ile ikinci en güçlü ülkemizdi
- Dolar sonrası periyotta ise %3 ile dokuzuncu
Tabii bu genel pazarın bir yansıması olabilir de olmayabilir de, yerli geliştirici olduğumuz için bizi ekstra etkilemiş olabilir, yine de çok konuşulduğu için paylaşayım dedim.''

Verileri, tüm oyunlar için geçerliymiş gibi algılamayın

Steam Türkiye'den çekiliyor! Oyunlar artık dolarla satılacak

Editör: TUNCAY ŞENTÜRK