Türkiye'de son zamanlarda 4 ve üzeri olan şiddetli depremlerin artışı gözlemleniyor. Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, yapmış olduğu açıklamalarla, bu depremlerin olası sonuçları ve Türkiye'nin farklı bölgelerinde deprem gerçeklikleri üzerine çok önemli bilgiler verdi.

Deprem uzmanı uyardı: Büyük tehlike kapıda

Son zamanlarda Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yaşanan 4 ve üzeri büyüklükteki depremler, bilim adamlarının dikkatini çekiyor. 

Deprem uzmanı uyardı: Büyük tehlike kapıda

Prof. Dr. Şükrü Ersoy, bu depremlerin sıklığı  daha çok artmasının ve coğrafi dağılımının, Türkiye'nin deprem riskini tekrardan değerlendirmek için önemli olduğunu söylüyor. 

Özellikle 6 Şubat tarihinden beri meydana gelen deprem sayısının, normal şartlarda 3 yılda gerçekleşmesi beklenen sayıya ulaşması, dikkate değer bir artış olarak görülüyor.

Farklı Bölgeler, Farklı Deprem Dinamikleri

Türkiye'nin jeolojik yapısı, farklı bölgelerde depremlerin farklı nedenlere ve etkilere daha çok sahip olmasına yol açıyor. 

Antalya ve Alanya'daki derin depremler, Afrika kıtasının Anadolu'nun altına dalış sonucunda meydana geliyor. Bu şiddetli depremler, Anadolu topraklarında oluşan depremlerden farklı olarak değerlendirilmeli. Marmara başta olmak üzere ve Batı Anadolu'daki depremler, Türkiye'nin kendi tektonik hareketliliğinden kaynaklanıyor.

Marmara Bölgesi için Çok Önemli Uyarılar

Marmara Bölgesi'nde beklenen büyük bir deprem konusunda Ersoy, bölgede yaşanacak olan son depremler, Marmara Denizi'nin aktif ve çok riskli bir bölge olduğunu göstermektedir.

Kış aylarında Doğalgaz faturalarınızı düşürmenin ipuçları Kış aylarında Doğalgaz faturalarınızı düşürmenin ipuçları

Marmara Denizi'nde meydana gelebilecek olan büyük ve şiddetli depremin büyüklüğü 7.5 civarında olabileceği ve bu depremin ciddi hasarlara yol açabileceği tahmin ediliyor.

Tsunami Riski ve Önlemler

Marmara Bölgesi'ndeki araştırmalar, tarihsel süreçlerde yaşanmış Tsunami olayların izlerini bir kez daha ortaya koyuyor. 

Prof. Dr. Ersoy, bu bölgede geçmişte yaşanmış büyük Tsunamilerin kanıtlarına dikkat çekerek, olası bir Tsunami durumunda kıyı bölgelerinde ciddi yıkımlar yaşanabileceğini söylüyor.

WhatsApp’ta Genç Gazete kanalını takip edin:
https://whatsapp.com/channel/0029Va9sUvv7YSdBkk9nnX0G
KANALI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN
NASIL TAKİP EDEBİLİRSİNİZ ?
Eğer bu yazıyı mobil web tarayıcıdan ya da uygulamadan okuyorsanız BURAYA tıklayarak abone olabilirsiniz.
Whatsapp İhbar Hattımıza haber göndermek için;
0532 696 30 57