Erdoğan'dan İstanbul'un 5 yıllık belediyeciliğine tepki Erdoğan'dan İstanbul'un 5 yıllık belediyeciliğine tepki

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, çocukları okula giden ailelere yönelik yeni bir ekonomik destek programını duyurdu. Göktaş'ın yaptığı açıklamaya göre, Sosyal Ekonomik Destek (SED) kapsamında çocuk başına ayda 5.330 TL destek ödemesi yapılacak.

Ailelere Okul Çağındaki Çocukları İçin Ekonomik Destek: 5.330 TL Yardım

Bakan Göktaş, yaptığı son dakika açıklamasında, "Ekonomik zorluk içinde olan ve çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelere destek olmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda SED programı kapsamında çocuk başına yapılan ekonomik yardım miktarını ortalama 3.571 TL'den 5.330 TL'ye çıkarıyoruz. Ayrıca, koruyucu ailelere çocuk başına yapılan ödemelerin aylık ortalamasını 5.705 TL'den 8.895 TL'ye çıkarıyoruz." dedi.

Başvuru Koşulları ve Süreci

Bu destekten yararlanmak isteyen aileler, aşağıdaki şartları taşımaları halinde e-Devlet kapısı üzerinden başvuru yapabilecekler:

  • Ekonomik zorluk içinde olan ve çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan aileler.
  • Sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklenmeleri durumunda aileleri yanına verilebilecek çocuklar.
  • Ekonomik nedenlerle desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek çocuklar.
  • Bakım tedbir kararlıyken yaş sınırlarını tamamlayan gençler, iş ve meslek edinme kurslarına devam eden veya iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olanlar.
  • Olağanüstü felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçiren ve temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanların çocukları ile hayati tehlike arz eden durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları.

Destek Ödemeleri ve Süresi

Destek ödemeleri, ailelerin ekonomik durumu düzelene kadar geçici veya belirlenen süreler için verilecek. Çocukların durumları, en geç üçer aylık sürelerle izlenecek ve hizmetin devamı veya sonlandırılması değerlendirilecek.

Başvurular e-Devlet üzerinden yapılabilecek. Aileler, bu yardımdan yararlanmak için gerekli başvuru şartlarını ve belgelerini dikkatlice incelemeli ve başvuru sürecini takip etmelidir.