İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları devam ederken, bu saldırılar Türkiye kamuoyunun tepkisine neden oldu. Peki, Coca-Cola ve yatırım teşvikleri konusu nasıl bir tartışma yaratıyor?

İsrail Menşeli Şirketler Boykot Ediliyor

İsrail'e karşı tepkilerin bir sonucu olarak İsrail menşeli şirketler de boykot edilmeye başlandı. Türk Hava Yolları (THY) ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) başta olmak üzere birçok devlet kurumu, kendi bünyesinde Coca-Cola'nın satışını durdurdu.

Yatırım Teşvik Ödemeleri Gündemde

Konuyla ilgili tartışmalar sürerken, Coca-Cola'ya verilen yatırım teşvik ödemeleri akıllara geldi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Ağustos 2023 dönemi yatırım teşvik belgesi düzenlediği şirketlerin listesi Resmi Gazete'de yayımlandı ve bu listede Coca-Cola İçecek Anonim Şirketi'nin 590 milyon 973 bin 263 TL'lik yatırım teşviki aldığı ortaya çıktı. Bu teşvik, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası ve yüzde 50 vergi indirimi gibi maddeleri de içeriyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Asgari ücrette yeni dönemi başlatıyor Cumhurbaşkanı Erdoğan, Asgari ücrette yeni dönemi başlatıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Coca-Cola'nın son 10 yılda 17 yatırımını teşvik ettiklerini açıklamıştı.

Ayrıca, Ağustos ayında  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Coca-Cola Avrasya ve Orta Doğu Dijital Servis Merkezi açılışına katılarak, şirketin son 10 yılda 1,7 milyar TL değerindeki 17 yatırımını teşvik ettiklerini belirtmişti.

Coca-Cola'ya verilen bu yatırım teşvikleri, şirketin İsrail ile ilişkilendirilmesi ve boykot çağrılarıyla gündeme gelirken, tartışmalar sürüyor. Bir çok devlet kurumunda boykot kararı alınırken  kamuoyunda oluşan tepkilerden sonra Coca-colaya verilen bu desteklerin iptal  edilip edilmeyeceği merakla bekleniyor.