Bursa Büyükşehir Belediyesi, düşük gelirli vatandaşlara yönelik geniş bir yelpazede sosyal yardım hizmetleri sunuyor. Bu hizmetler arasında para, gıda, yakacak, eğitim ve sağlık yardımı gibi çeşitli destekler bulunmakta. Bursa'da yaşayan ve bu yardımlardan faydalanmak isteyen vatandaşlar, sosyal yardım başvurularını nasıl yapabileceklerini merak ediyorlar.

Başvurular, internet üzerinden veya doğrudan belediyeye yapılabiliyor. Online başvuru yapmak isteyen Bursa vatandaşları aşağıdaki adımları takip edebilirler:

 1. İnternet tarayıcısından Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait bursa.bel.tr/yardim_basvuru sitesini açın.
 2. Burada yer alan seçeneklerden “Sosyal Destek Başvuru Formu” yazan butona tıklayın.
 3. Kişisel bilgiler bölümünden ad, soyadı, T.C. kimlik numarası, öğrenim durumu, meslek ve telefon numarası bilgilerinizi girin.
 4. Sosyo-demografik bilgiler kısmından hanede yaşan kişi sayısını ve varsa çocuk bilgilerinizi girin.
 5. Sosyo-ekonomik bilgiler kısmından çalışma durumunuzu, çalışıyorsanız ne kadar maaş aldığınızı yazın. Hanede kaç kişinin çalıştığınızı belirtin. Sonra sosyal güvence, ısınma, barınma, kira, taşıt ve gayrimenkul bilgilerinizi yazarak devam edin.
 6. Aldığı sosyal yardımlar kısmından güncel olarak yararlandığınız sosyal yardımların miktarını belirtin.
 7. Sosyal yardım başvuru nedeninizi verilen listeden işaretleyin.
 8. Talep kısmından hangi sosyal yardımı almak istediğinizi seçin.
 9. Bilgilerin doğru olduğuna dair doğrulama kodunu girin.
 10. İşlemlerinizi bitirdikten sonra “Ön Başvuru Oluştur” butonuna tıklayarak başvuruyu tamamlayın.

Bursa Tophane 1

Alternatif olarak, Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin 444 16 00 numaralı çağrı merkezini arayarak ya da doğrudan belediyeye giderek de başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru için gerekli olan tek belge, T.C. kimlik kartıdır.

Başvurunuzun durumunu sorgulamak isterseniz, aynı web sitesinin "Sosyal Destek Başvuru Sorgulama" bölümünden başvuru numaranız ve T.C. kimlik numaranız ile kolaylıkla erişebilirsiniz.

Bursa’da minikler bu merkezde uzayı yaşıyor Bursa’da minikler bu merkezde uzayı yaşıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin sunduğu sosyal yardım hizmetleri arasında Kart16 Sosyal Destek Kartı, afet sonrası destek, yemek, göç, erkek konukevi hizmetleri ve genel sosyal destek hizmetleri bulunuyor. 

Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan sosyal yardım başvurusunu sorgulamak için yine internet sitesi kullanılır. İnceleme süresi tamamlandığında başvuru ile ilgili alınan karar burada görüntülenir. Bursa Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvuru sonucunu görüntülemek için şu adımları izleyin:

 1. Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait bursa.bel.tr/yardim_basvuru sitesini açın.
 2. Buradaki “Sosyal Destek Başvuru Sorgulama” butonuna tıklayın.
 3. T.C. kimlik numarası, başvuru numarası ve doğrulama kodunu girin.
 4. Sayfanın altındaki “Sorgula” butonuna tıklayın. Sosyal yardım başvuru sonucunuz açılacaktır. 

15 Reasons To Choose Bursa For Living

Sosyal Yardım Hizmetleri Nelerdir?

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal yardım adı altında verdiği çok sayıda hizmet vardır. Geçim zorluğu yaşayan vatandaşlara verilen bu hizmetlerden toplumun çeşitli kesimlerinde yaşayan üyeleri faydalanabilir. Bursa Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kapsamında yer alan hizmetler şunlardır:

 • Kart16 Sosyal Destek Kartı
 • Afet Sonrası Sosyal Destek Hizmeti
 • Yemek Hizmetleri
 • Göç Hizmetleri
 • Erkek Konukevi Hizmeti
 • Sosyal Destek Hizmetleri

Sosyal Yardım Hizmeti Kimlere Verilir?

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin sunduğu sosyal yardım hizmetleri şehir sınırları içinde yaşayan Bursa vatandaşları için geçerlidir. Sosyal yardım başvurusunda bulunacak olan vatandaşların belirli bir gelir düzeyinin altına kalması gerekir. Aynı zamanda raporla kanıtlanabilen iş göremez ya da sakatlık durumu olmalıdır. Şehit ve gazi yakınları ile öksüz çocuklar ve dul kadınlar da yardım kapsamında bulunur.

Kart16 Sosyal Destek Kartı, ihtiyaç sahiplerinin gıda, giysi ve temel ihtiyaçlarını karşılamaları için tasarlanmış bir yardım aracıdır. Kartın başvurudan itibaren ihtiyaç sahiplerine ulaşması genellikle 10 gün sürmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal yardım hizmetleri, belirli bir gelir düzeyinin altındaki vatandaşlara, iş göremezlik ya da sakatlık durumu olanlara, şehit ve gazi yakınlarına, öksüz çocuklara ve dul kadınlara sunulmaktadır.

Kaynak: Haber Merkezi