DSİ Gölet Çalışmalarında Son Durum

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.

Bursa Büyükorhan Kocadere Göleti’nde çalışmalar son hızla sürüyor. Gövde dolgu imalatları tamamlanan projede çalışmalar devam ettiğini ifade eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, projeyi bitirmek için adeta zamanla yarıştıklarını söyledi.

Genc Gazete Dsi Orhaneli Baraj (2)

Projede Önemli Aşamalar Geride Kaldı

Ön Yüzü Beton Kaplı Kaya Dolgu tipinde inşa edilen Kocadere Göleti’nde gövde dolgu imalatları tamamlanmış olup, Temmuz ayı içerisinde ön yüz beton kaplama imalatlarına başlanılacaktır. DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “İşimizde ayrıca dolusavak kazı imalatları ve iletim hattı imalatları devam etmektedir,” diye belirtti.

850 Bin m3 İçme ve Kullanma Suyu İhtiyacı Karşılanacak

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Çalışmaları devam eden Bursa Büyükorhan Kocadere Göleti’nin tamamlanması ile gölette depolanacak su ile Bursa ili, Büyükorhan ilçe merkezi ve yakın çevresindeki köy yerleşim yerlerinin 850 bin m3 içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanacağını” söyledi.

Bursa Büyükorhan Kocadere Göleti’ndeki çalışmaların hızla ilerlemesi, bölgedeki su ihtiyacının karşılanması ve tarım arazilerinin daha verimli hale gelmesi açısından büyük önem taşımaktadır.

Kaynak: www.dsi.gov.tr