1956'da üretilen ve günümüzde daha popüler olan yapay zeka (AI), insanların görevlerini aynı kalitede gerçekleştirebilmesiyle biliniyor.

Goldman Sachs bir rapor yayınlayarak yapay zekanın ne kadar ilerlediğini gözler önüne serdi. Raporda yapay zekanın ABD ve Avrupa’daki işlerin dörtte birinin ortadan kalkmasına neden olabileceği belirtildi.

10 yıl içinde yok olacak meslekler belli oldu! Bu meslekleri seçenlerse turnayı gözünden vuracak - Resim: 2

Raporda 300 milyon işin yerine geçebileceği söylenen yapay zekanın ayrıca yeni işlerin ortaya çıkmasına da sebep olacağı vurgulandı. 

10 yıl içinde yok olacak meslekler belli oldu! Bu meslekleri seçenlerse turnayı gözünden vuracak - Resim: 3

HANGİ SEKTÖRLER ETKİLENECEK?

Yapay zekanın etkileyeceği işlerin yüzde 46’sının idari, yüzde 44’ünün yasal, yüzde 6’sının inşaat ve yüzde 4’ünün bakım ve onarım sektöründe olduğu ifade edildi.

Yapay zekanın özellikle telif haklarıyla ilgili ortaya çıkardığı sorunlar, sanatçıları ve tasarımcıları uzun zamandır kaygılandırdığı da gündemde.

10 yıl içinde yok olacak meslekler belli oldu! Bu meslekleri seçenlerse turnayı gözünden vuracak - Resim: 4

OXFORD: KAÇ MESLEK YOK OLACAK BİLİNMİYOR

Oxford Üniversitesi’nde mesleklerin geleceği üzerine uzmanlaşan Carl Benedikt Frey, üretici yapay zeka yüzünden kaç mesleğin yok olacağını bilmenin zor olduğunu dile getirdi.

Yapay zeka ile maaşların düştüğünü hatırlatan Frey, ChatGPT'le de gazetecilerin maaşlarının düşmesi tehlikesi olduğunu aktardı.

10 yıl içinde yok olacak meslekler belli oldu! Bu meslekleri seçenlerse turnayı gözünden vuracak - Resim: 5

GELECEĞİN MESLEKLERİ HANGİLERİ?

 Meslek seçerken sadece para kazanma yönteminizi belirlemekle kalmaz, aynı zamanda uzun yıllar günün en verimli saatlerinde nelere ilgi duyacağınızı da seçersiniz. Bu noktaları göz önünde bulundurarak çağın koşullarına uygun bir meslek seçimi yapılması gerekiyor.  Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, gelecek 10 yıl içinde pek çok meslek otomatik olarak yapılabilecek.  

İşte geleceğin meslekleri...

10 yıl içinde yok olacak meslekler belli oldu! Bu meslekleri seçenlerse turnayı gözünden vuracak - Resim: 6

İçişleri Bakanlığı'na Canlı Bomba Saldırısı: Operasyonlara Dur Saldırısı Mı? İçişleri Bakanlığı'na Canlı Bomba Saldırısı: Operasyonlara Dur Saldırısı Mı?

YAPAY ZEKA MÜHENDİSLİĞİ

Yapay zekayı hayatımızın her alanında sıklıkla kullanıyoruz. Yaşamımızın önemli bir parçası haline gelen yapay zeka teknolojisi her geçen gün gelişiyor ve fonksiyonel çözümler sunuyor. Özellikle altyapılarını son teknoloji ile donatan büyük şirketler, yapay zeka alanındaki gelişmeleri büyük bir heyecanla takip ediyor ve bu alanda çok iyi yatırımlar yapıyor.

10 yıl içinde yok olacak meslekler belli oldu! Bu meslekleri seçenlerse turnayı gözünden vuracak - Resim: 7

Bu da önümüzdeki yıllarda yapay zeka üzerine çalışacak kişilere büyük bir ihtiyaç olacağını gösteriyor.

Bankacılıktan sağlık sektörüne, tekstilden inşaat sektörüne kadar her alanda devreye giren yapay zeka üzerinde çalışmak istiyorsanız matematik, yazılım, büyük veri teknolojisi ve algoritmalarına iyi derecede hakim olmanız gerekiyor.

10 yıl içinde yok olacak meslekler belli oldu! Bu meslekleri seçenlerse turnayı gözünden vuracak - Resim: 8

ROBOTİK MÜHENDİSLİĞİ

Bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz robot teknolojisi artık pek çok boyutuyla gerçek oldu. Çok daha fazla gelişme potansiyeline sahip olan robot teknolojisi birçok sektörde aktif olarak kullanılıyor. Örneğin, üretim hatlarının başında robotları görmek artık şaşırtıcı değil. Ameliyat sırasında devreye giren cerrahi yardım robotları sağlık sektöründe fark yaratıyor.

10 yıl içinde yok olacak meslekler belli oldu! Bu meslekleri seçenlerse turnayı gözünden vuracak - Resim: 9

Robotik Mühendisi uygun yazılımı hazırlayarak robotlar için görevleri tanımlar ve bu görevlerin nasıl yapılacağı konusunda gerekli komutları ve koordinasyonu düzenler. Robotik mühendisi olmak için matematik ve fen alanlarında yetkin olmanızın yanı sıra yazılım, bilgisayar ve algoritmalarda kendinizi geliştirmeniz gerekir.

10 yıl içinde yok olacak meslekler belli oldu! Bu meslekleri seçenlerse turnayı gözünden vuracak - Resim: 10

SİBER GÜVENLİK UZMANLIĞI

Teknoloji denilince akla ilk gelen sorulardan biri “Dijital platformlarda ne kadar güvendeyim?” oluyor. Korsan saldırıları, site hack'leri birçok kişi veya kurumun başına gelebilir ve kurumsal bilgiler dışarı sızabilir. Bu durum siber ağların en son ve en güncel teknolojik ekipman ve güvenlik ağları ile korunmasını gerekli kılıyor.

Günümüzde bireylerin, şirketlerin veya devlet kurumlarının birçok önemli ve özel bilgileri sanal ortamda saklanıyor. Bu bilgilerin saklandığı alanlara olası bir saldırı durumunda ise ciddi sorunlar yaşanabiliyor.

10 yıl içinde yok olacak meslekler belli oldu! Bu meslekleri seçenlerse turnayı gözünden vuracak - Resim: 11

Bu noktada devreye giren siber güvenlik, internet saldırılarına karşı koruyucu bir kalkan görevi görüyor. Teknolojinin her geçen gün ilerlediği ve bilgisayar korsanlarının güvenlik sistemlerini atlatmak için yeni yöntemler geliştirdiği göz önüne alındığında, siber güvenlik uzmanlığının gelecekte değer verilen meslekler arasında yer alacağını söyleyebiliriz.

Siber güvenlik uzmanı olmak için ise,  bilgisayar teknolojileri, yazılım, matematik gibi alanlarda ilerlemek ve analitik düşünebilmek gerekiyor.

10 yıl içinde yok olacak meslekler belli oldu! Bu meslekleri seçenlerse turnayı gözünden vuracak - Resim: 12

YAZILIM VE UYGULAMA GELİŞTİRİCİSİ

Günümüzde yazılımın gücü hemen her sektörde kullanılıyor. Firmalara gerekli desteği sağlayarak teknoloji ile harmanlanmış çözümler üreten yazılım ve uygulama geliştiricileri gelecekte de popülerliğini koruyacak meslekler arasında yer alıyor.