Borsa İstanbul güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul'da  açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 53,32 puan artışla ve yüzde 0,71 değer kazanarak 7.545,26 puana çıktı.

Bankacılık endeksi yüzde 1,35 ve holding endeksi yüzde 0,35 artış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 2,30 ile elektrik, en fazla kaybettiren yüzde 0,80 ile bilişim oldu.

Dün dalgalı seyreden BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,45 değer kaybıyla 7.491,94 puandan tamamladı.

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin dün verdiği karışık mesajların ardından negatif bir seyir izlerken, bugün gözler, Jackson Hole Ekonomi Politikaları Sempozyumu'nda konuşacak Fed Başkanı Jerome Powell'a çevrildi.

Analistler, bugün Powell'ın yapacağı açıklamaların gelecek dönem politikalara yönelik ipuçları vermesinin beklendiğini ifade ederek, konuşmadan alınan mesajların piyasaların yönü üzerinde etkili olmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Bugün Powell ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde'ın açıklamalarının yanı sıra yurt içinde kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi, yurt dışında ise Almanya'da iş dünyası güven endeksleri ve ABD'de Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi verilerinin takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 7.600 ve 7.800 seviyelerinin direnç, 7.500 ve 7.400 puanın destek konumunda olduğunu bildirdi.

AA-20230825-31993081-31993080-BORSA_GUNE_YUKSELISLE_BASLADI

ABD PİYASASI

Dün açıklamalarda bulunan Fed yetkililerinin gelecek dönem politikalara ilişkin farklı düşünceleri olduğu dikkati çekerken, Çin'de hükümetin piyasayı destekleyici söylemleri de satış baskısını yumuşatmada etkili olamadı.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, para politikasına yönelik muhtemelen yeterince adım attıklarını belirterek, ABD'nin bu yıl faiz oranlarını aynı seviyede tutacağını düşündüğünü bildirdi.

Gelecek yıl enflasyon düşerse faiz oranlarını azaltabileceklerini aktaran Harker, enflasyon daha hızlı düşerse faiz oranlarının daha erken indirilebileceğini ifade etti.

Buna karşın Boston Fed Başkanı Susan Collins ise Fed'in yapacak daha çok işi olduğunu, sabırlı ve kararlı olması gerektiğini vurgulayarak, daha fazla faiz artışının mümkün olduğunu dile getirdi.

borsa piyasa ekonomi (2)

Analistler, bugün Powell'ın yapacağı açıklamaların gelecek dönem politikalara yönelik ipuçları vermesinin beklendiğini ifade ederek, konuşmadan alınan mesajların piyasaların yönü üzerinde etkili olmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Ülkede açıklanan makroekonomik veriler varlık fiyatlamalarını zorlaştırırken, dayanıklı mal siparişleri yüzde 5,2 gerileyerek beklentilerden fazla azaldı. Buna karşın haftalık işsizlik maaşı başvuruları, 230 binle öngörülerden daha düşük bir seviyede gerçekleşti.

Analistler, istihdam piyasasının hala sıkı olmasının Fed'in politika alanını daralttığını belirterek, buna karşın özellikle konut piyasasındaki yavaşlamanın yakından takip edildiğini bildirdi.

Dün tahvil piyasalarında iki günlük alıcılı eğilimin ardından satış baskısı tekrar öne çıkarken, altının ons fiyatı 1.913 dolarda dengelendi.

Söz konusu gelişmelerle dün New York borsasında Dow Jones endeksi yüzde 1,08, S&P 500 endeksi yüzde 1,35 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,87 azalış kaydetti. ABD'de endeks vadeli kontratlar, yeni güne ise karışık seyirle başladı.

borsa küresel-1

AVRUPA PİYASASI

Avrupa borsalarında dün İngiltere hariç satış ağırlıklı bir seyir öne çıkarken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde'ın Jackson Hole'de yapacağı açıklamalar yatırımcıların odağında bulunuyor.

Analistler, ECB'nin gelecek dönem politikalarına yönelik öngörülerin resesyon ve enflasyon ikilemiyle gittikçe belirsizleştiğini ifade ederek, Lagarde'ın mesajlarının Avrupa borsaları için yön tayin edici olabileceğini söyledi.

Bir süredir resesyon riskinin yükseldiği bölgede bugün Almanya'da açıklanan verilere göre, GSYH, yılın ikinci çeyreğinde beklentilere paralel yıllık bazda yüzde 0,6 daraldı.

Dün İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,18 yükselirken, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,57, Almanya'da DAX 40 endeksi yüzde 0,68 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,44 geriledi. Avrupa'da endeks vadeli kontratlar, yeni güne düşüşle başladı.

ekonomi para borsa  (9)

ASYA PİYASASI

Asya piyasalarında Çin kaynaklı belirsizlikler varlığını sürdürmeye devam ederken, Powell'ın mesajları öncesi bölgede risk iştahının düşük seyrettiği görülüyor.

Çin'de hükümetin destekleyici adımları atacağını belirtmesine karşın piyasalarda satış baskısı azalmazken, Japonya'da enflasyonun yeniden gerileme eğilimine girmesi bölgede resesyon riskini artırdı.

Buna göre, Japonya'da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ağustosta yüzde 2,9 artarak beklentilerin altında kaldı.

Analistler, bölgede ekonomik aktiviteye yönelik endişelerin günden güne güçlenmesinin pay piyasalarını baskılamaya devam ettiğini söyledi.

Yeni Evlenen Çiftlere Faizsiz Kredi Müjdesi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Açıklamaları Yeni Evlenen Çiftlere Faizsiz Kredi Müjdesi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Açıklamaları

Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 2,1, Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 1,2, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,7 ve Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,7 değer kaybetti.

borsa istanbul-2

BORSA İSTANBUL

Yurt içinde dün dalgalı hareket eden Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 1,45 değer kaybıyla günü 7.491,94 puandan tamamlarken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini 750 baz puanla beklentilerin üzerinde artırarak yüzde 25'e çıkardı.

TCMB duyurusunda, söz konusu karara gerekçe olarak, yakın döneme ilişkin göstergelerin enflasyonun ana eğiliminde yükselişin sürdüğüne işaret etmesi gösterildi.

Analistler, söz konusu kararın seçim sonrası oluşturulan yeni ekonomi yönetimiyle birlikte uygulanmaya başlanan politikaların devamı niteliğinde olduğunu aktararak, faiz kararının, TCMB'nin enflasyonla mücadelede ne kadar ciddi olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Söz konusu kararla birlikte dolar/TL, dün 25,2784'le 26 Haziran'dan bu yana en düşük seviyeyi test etmesinin ardından günü önceki kapanışın yüzde 5,2 altında 25,7874'ten tamamladı. Parite, bugün bankalararası piyasanın açılışında 25,9840 seviyesinden işlem görüyor.

ekonomi para borsa  (16)

VERİ GÜNDEMİ

Analistler, bugün Powell ve Lagarde'ın açıklamalarının yanı sıra yurt içinde kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi, yurt dışında ise Almanya'da iş dünyası güven endeksleri ve ABD'de Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 7.400 ve 7.250 seviyelerinin destek, 7.550 ve 7.800 puanın direnç konumunda olduğunu kaydetti.

AA-20230728-31791351-31791350-BORSA_GUNU_REKORLARLA_TAMAMLADI

PİYASALARDA BUGÜN TAKİP EDİLECEK VERİLER ŞÖYLE:

10.00 Türkiye, ağustos ayı kapasite kullanım oranı ve reel kesim güven endeksi

11.00 Almanya, ağustos ayı Ifo iş dünyası güven endeksi

17.00 ABD, ağustos ayı Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi

17.05 ABD, Fed Başkanı Powell'ın konuşması

22.00 Avro Bölgesi, ECB Başkanı Lagarde'ın konuşması