Merak etmeyin ayıp olmaz, sağlık olsun

Diyet uzmanı Yeşilyaprak uyardı, “Ayıp olacak düşüncesiyle misafirlikte ikram edilen her şeyi yememeli ve hayır demeyi bilmeliyiz. Yediğimiz porsiyonları da en az 20 dakikada tüketmek kan şekerinin birden yükselmesine engel olacaktır” dedi. 

Genç Gazete Bayram Tatlılar Sağlık Diyet (2)-1
 

Ketojenik beslenme nedir? Yağ yakarak sağlığa kavuşmanın sırrını öğrenin Ketojenik beslenme nedir? Yağ yakarak sağlığa kavuşmanın sırrını öğrenin

3 öğün yemek yemeyin

Beslenme ve Diyet Uzmanı Sıla Yeşilyaprak, Ramazan Bayramı’ndaki tüketim alışkanlıkları hakkında önemli uyarılarda bulundu. Yeşilyaprak, “Ramazan sonrasında hemen 3 öğün yeme alışkanlığına dönmek doğru değil. Ramazan ayında günde ortalama 13 saat oruç tutuldu.

Bu uzun bir süre ve vücudumuz buna alıştı. O yüzden bu süreç sonrası sindirim enzimlerimizin dinlenmesi için vücudumuza vakit tanımalıyız. Bu sebeple 3 öğün yemek sistemi yerine en az 15 dakika süren iki öğünlük beslenme düzenini benimseyebiliriz” dedi. 

Genç Gazete Rüyada Baklava Ve Tatlı Görmek Ne Anlama Gelir Dini Rüya Tabirleri (2)
 
Tatlıdan hemen sonra su içmeyin

 Yeşilyaprak, misafirlikte her ikramın tüketilmemesi gerektiğini altını çizerek, “Bayram ziyaretlerinde ‘Hayır’ demeyi bilmeliyiz. İkram edilen tüm tatlıları, tuzluları tamamıyla bitirmek zorunda değiliz. Ayıp olur düşüncesiyle hareket etmek doğru olmaz. Yenilen her tatlı kan şekerini yükseltecektir.

Genç Gazete Rüyada Baklava Ve Tatlı Görmek Ne Anlama Gelir Dini Rüya Tabirleri (1)

Eğer kalorisi yüksek, şerbetli tatlı yenilecekse bunların mutlaka en az 20 dakika içinde tüketilmesini öneriyoruz. Bunun sebebi de kan şekerinin dengelenmesini sağlamak. Bu tarz besinleri hızlı tüketmek kan şekerinin bir anda yükselmesine sebep olacaktır.

Tatlı yedikten hemen sonra su içilmesini de önermiyoruz. Yükselen kan şekeri su içerseniz daha fazla yükselecektir ve bu durum da şeker hastalığına olan yatkınlığınızı artıracaktır” diye konuştu. 

Genç Gazete Rüyada Baklava Ve Tatlı Görmek Ne Anlama Gelir Dini Rüya Tabirleri (3)
 Bayrama  Kahvaltı ile başlayın

Bayramda kahvaltı öğünün önemine de değinen  Beslenme ve Diyet Uzmanı Sıla Yeşilyaprak, “Bayramda yapılan en büyük yanlışlardan biri de ‘Gün içinde başta tatlı olmak üzere birçok şey tüketeceğim’ düşüncesiyle kahvaltı yapmamak. Bu çok büyük bir hata. Kahvaltıyı atlayıp bolca tatlı tüketirsek kan şekeri dalgalanmalarına sebep olabilir. Bu da daha fazla tatlı yemek eğilimi de artacaktır” ifadelerini kullandı. 

Genç Gazete Rüyada Baklava Ve Tatlı Görmek Ne Anlama Gelir Dini Rüya Tabirleri (6)
                               

Kaynak: İHA