Altın Fiyatlarında Rekor Seviye, 27 Şubat Güncel Altın Fiyatları Altın Fiyatlarında Rekor Seviye, 27 Şubat Güncel Altın Fiyatları

Ekosfer Derneği tarafından yapılan bir araştırma, Türkiye'deki ATM'lerin yılda 230 milyon kilovatsaat elektrik tükettiğini ve bu miktarın Ardahan, Bayburt, Iğdır ve Tunceli illerinin toplam elektrik tüketiminden fazla olduğunu ortaya koydu.

ATM'lerin Yüksek Elektrik Tüketimi Alarm Veriyor

Ekosfer Derneği'nin araştırmasına göre, Türkiye'deki 52 bin 682 ATM, günde ortalama 12 kilovatsaat elektrik tüketiyor. Bu, yıllık bazda 230 milyon kilovatsaati aşan bir tüketim demek.

“Bu tüketim miktarı, Türkiye'deki dört ilin (Ardahan, Bayburt, Iğdır ve Tunceli) her birinin yıllık tüketiminden fazla. Antalya'nın tüketiminin de 40’ta birine denk geliyor.” - Ekosfer Derneği

Ekosfer Derneği, ATM tüketiminin yüksekliğine dikkat çekerek, ortak ve komisyonsuz ATM uygulamasına geçilmesi halinde elektrik tasarrufu yapılacağını ve şehir estetiğine katkı sağlanacağını belirtti. Dernek Kampanyalar Direktörü Özgür Gürbüz, ATM'lerin şehirleşme ve enerji tüketimi açısından değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

KOMSİYON ALMAYAN ATM'LER YAPILMASI GEREKİYOR

Kullanıcılardan komisyon almayan ortak ATM’lere geçilmesiyle önemli bir elektrik tasarrufu sağlanacağına dikkat çeken Gürbüz, “Mesele sadece elektrik tüketimi de değil. Bu cihazların neredeyse hepsi ithal, her bir ATM’de alarm, klima, güç kaynağı, ekran ve yazıcı gibi bakım-onarım isteyen birçok parça var. Para ekleme ve alma için düzenli bir şekilde ziyaret edilmeleri gerekiyor, bu da yakıt israfı demek. Biz bu çalışmada sadece makinelerin ne kadar elektrik tükettiğini hesapladık. Çevreye ve ekonomiye etkileri elektrik faturasıyla sınırlı değil” dedi.

Ortak ATM, mobil bankacılık ve kredi kartının yaygınlaştığı ülkelerde ATM sayısının azaldığının altını çizen Gürbüz, Birleşik Krallık’ta ATM sayısının sekiz yıl içinde 70 binden 50 binin altına düştüğünü belirtiyor.

Türkiye’de sayısı 2 milyonu geçen POS makinalarının daha verimli kullanılması için bir öneride de bulunan Gürbüz, “Özellikle büyük süpermarketlerde alışveriş sonrası kartla ödeme yapanlara, sınırlı miktarda da olsa nakit alma ve bunu da kart işlemine ekleme şansı verilirse ATM ihtiyacı daha da azalır. ATM’lere ayrılan alanları toplumun faydası için kullanabilir, ağaçlandırabiliriz. ATM sayısını yarıya indirerek 115 milyon kWh elektrik tasarrufu yapabiliriz. Enerji tasarrufuyla iklimi korur, ithal ürünlere ve dışa bağımlılığımızı azaltabiliriz" şeklinde konuştu.

Editör: Fırat Çelik