22 ülkeden oluşan Arap Birliği, İsrail'in Gazze'ye yönelik artan saldırılarını görüşmek üzere 11 Kasım'da acil bir toplantı kararı aldı. Ancak bu toplantının saldırıların başlamasından 35 gün sonra yapılacak olması, çeşitli tepkilere neden oldu.

Çin’deki yeni bilinmeyen virüs, Avrupa’ya yayıldı Çin’deki yeni bilinmeyen virüs, Avrupa’ya yayıldı

İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın İsrail'e kapsamlı saldırı başlatmasının ardından İsrail, Gazze Şeridi'ni ablukaya alarak karadan, denizden ve havadan saldırılarını yoğunlaştırdı. Bu süreçte, Arap Birliği'nin İsrail'e yönelik tepkisi ve atacağı adımlar büyük bir merak konusu oldu. Sonunda, saldırıların 24. gününde Arap Birliği, Gazze'yi görüşmek üzere acil toplanma kararı aldı.

Arap Birliği'nin Geç Tepkisi Eleştirildi

İsrail’in Gazze'ye yönelik saldırılarını artırmasının ardından Arap Birliği’nin 11 gün sonra toplanma kararı alması, bölgede ve uluslararası arenada eleştiri topladı. Toplantının geç yapılacak olması, birçok kesim tarafından yetersiz bir tepki olarak değerlendirildi.

Önceki Müdahale Çağrıları ve Uluslararası Tepkiler

Arap Birliği dışişleri bakanları, 12 Ekim'de Mısır'ın başkenti Kahire'de olağanüstü bir toplantı düzenlemiş ve uluslararası camiaya acil müdahale çağrısında bulunmuştu. Fas, Cezayir ve Ürdün dışişleri bakanlarının, Filistin-İsrail çatışmasının bölgedeki yansımalarına karşı uyarıları önemliydi. Arap Birliği, BM Genel Kurulu'nda alınan “Gazze’de kalıcı insani ateşkes çağrısı” kararını memnuniyetle karşılamıştı.