Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğindeki Türkiye, sağlık sektöründeki personel ihtiyacını karşılamak ve hizmet kalitesini artırmak adına önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan bir Cumhurbaşkanı Kararı ile 2024 yılında Türkiye genelinde 27 bin sözleşmeli sağlık personeli istihdam edilecek.

2024 Yilinda 27 Bin Sozlesmeli Saglik Personeli Istihdam Edilecek

Bu kapsamda planlanan istihdam, farklı alanlarda uzmanlaşmış sağlık personelini içermektedir. Toplamda 27 bin kişinin istihdam edileceği bu süreçte, dağılım şu şekilde belirlenmiştir:

Temel Kotil: KAAN, F-35'ten Daha Üstün Teknolojiye Sahip Temel Kotil: KAAN, F-35'ten Daha Üstün Teknolojiye Sahip
  • 1 Diyetisyen
  • 9 Ebe
  • 2 Hemşire
  • 25 Sağlık Memuru
  • 1 Sağlık Teknikeri
  • 3,498 Tabip
  • 23,464 Uzman Tabip

Bu kararın temel amacı, özellikle sağlık hizmetlerinin yoğun talep gördüğü ve eleman eksikliği yaşanan bölgelerde, sağlık personeli açığını kapatmak ve hizmet kalitesini artırmaktır. Türkiye'nin dört bir yanında görev alacak olan sözleşmeli sağlık personeli, 2024 yılı itibariyle görevlerine başlayacak ve halk sağlığına daha etkin bir biçimde hizmet sunacak.

Bu adım, sağlık sektöründe yetkin ve nitelikli personel eksikliğine çözüm getirme hedefi taşırken, aynı zamanda mevcut sağlık personelinin yükünü hafifletmeyi amaçlamaktadır. Sağlık hizmetlerinin daha erişilebilir ve etkin olması, toplumun genel sağlık düzeyinin artırılması anlamına gelirken, söz konusu kararın uygulanmasıyla birlikte bu hedeflere ulaşma konusunda önemli bir ilerleme kaydedilmesi beklenmektedir.

Türkiye'nin sağlık sektöründeki bu büyük istihdam hamlesi, aynı zamanda genç sağlık profesyonellerine de kariyer olanakları sunarak sektöre olan ilgiyi artırabilir. Sözleşmeli sağlık personeli istihdamıyla birlikte, Türkiye'nin sağlık alanındaki potansiyeli daha da güçlenecek ve toplum sağlığı adına önemli bir destek sağlanacaktır.

Editör: İHSAN KURAN