Dünyanın en popüler video izleme platformlarından biri olan YouTube, yapay zeka içeriklerini denetlemek ve daha şeffaf hale getirmek amacıyla yeni kararlar aldığını duyurdu. YouTube, içerik üreticilerinin yapay zeka kullanımını açıklamalarını gerektirecek yeni kurallar ve etiketler getirmeye hazırlanıyor.

İçerik Üreticilerden Açıklama İsteniyor

YouTube Ürün Yönetimi Başkan Yardımcıları Jennifer Flannery O'Connor ve Emily Moxley, bu değişikliklerin "önümüzdeki aylarda" gerçekleşeceğini ve içerik oluşturucuların videolarında "gerçekçi olmayan değiştirilmiş veya sentetik içerik" oluşturmak için yapay zeka araçlarını ne zaman kullandıklarını açıklamalarının gerekeceğini açıkladılar.

Hassas Konular İçin Ek Etiketler

YouTube'un kullanıma sunmayı planladığı etiketlerden biri, videonun açıklamasında yer alacak. O'Connor ve Moxley, içeriklerde "hassas konuları" kapsayan içerikler için ek bir etiket oluşturulacağını belirttiler. Bu, seçimler veya devam eden çatışmalar gibi hassas konuları ele alan içeriklerin daha fazla izlenebilirliğini ve denetimini sağlamayı amaçlıyor.

Uygun fiyatlı Tecno Spark 20 tanıtıldı! Uygun fiyatlı Tecno Spark 20 tanıtıldı!

Cezalar ve Uyarılar

O'Connor ve Moxley, "sentetik içerik" üreten videolarda yapay zeka etiketlerini kullanmayan içerik üreticilerinin çeşitli cezalara tabi olabileceğini ifade ettiler. Bu cezalar arasında YouTube İş Ortağı Programı'ndan uzaklaştırma, içerik kaldırma ve diğer cezalar bulunuyor. YouTube, izleyicileri yanıltma potansiyeline sahip içerik üretimiyle mücadele etmeyi hedefliyor.

Bu değişikliklerle YouTube, yapay zeka içeriklerinin daha şeffaf bir şekilde sunulmasını ve kullanıcıların daha iyi bilgilendirilmesini amaçlıyor.