Yeni Zelanda'nın kuzeyindeki trajik Whakaari (Beyaz Ada) Yanardağı patlamasının yankıları sürerken, 22 cana mal olan felaketin ardından gerçekleştirilen yargılamalar sonucunda 7 tur şirketi ciddi güvenlik ihlalleri sebebiyle suçlu bulundu. Üç aylık davanın sonucunda adaletin sesini yükselten karar, güvenlik ihmalinin ağır bedelini ortaya koyuyor.

dag yanardag

Whakaari Trajedisi: Adaletin Terazisi

2019 Aralık ayında Yeni Zelanda'nın gözde turizm destinasyonlarından Whakaari Yanardağı'nda yaşanan patlama, dünyanın dikkatini çekmişti. Olay, 22 turistin yaşamını yitirmesi ve 25 kişinin ağır yaralanması ile sonuçlandı. Yapılan yargılamalar, bu trajedinin yankılarının hâlâ devam ettiğini gösteriyor.

dag yanardag (1)

Yıllar Önceden Bilinen Riskler

Mahkemenin tespitlerine göre, Whakaari Management Limited dahil olmak üzere suçlu bulunan şirketler, patlama ihtimalinden yıllar önce haberdar olmalarına rağmen gerekli risk değerlendirmelerini yapmamış ve önlemleri almamışlar. Bu ihmalin, trajedinin boyutunu büyüttüğü vurgulandı.

dag yanardag (2)

Adaletin Cezası: Ağır Yaptırımlar

Daha önce 6 şirketin suçlu bulunduğu davada, son şirketin de suçluluğunun tespit edilmesiyle, suçlu şirketlerin 875 bin dolara kadar para cezasına çarptırılmasının yolu açıldı.

dag yanardag (8)

Bu karar, turizm sektöründe güvenlik standartlarının ne kadar hayati olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

dag yanardag (5)

Uzmanlar Ne Diyor?

"Bu karar, sadece Yeni Zelanda için değil, dünya çapında turizm sektörü için de bir uyarı niteliği taşıyor. Güvenlik ihmalinin affedilmez olduğu ve ciddi sonuçlara yol açabileceği açıkça görülüyor."

dag yanardag (6)

Uzmanlar, bu davanın uluslararası turizm sektörü üzerinde de önemli etkiler yaratacağına dikkat çekiyorlar.

İsrail “insani ara” sürerken Gazze’de 3 Filistinliyi öldürdü İsrail “insani ara” sürerken Gazze’de 3 Filistinliyi öldürdü

dag yanardag (7)