Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) İcra Direktörü Catherine Russell, Gazze Şeridi'ndeki çatışma ortamında çocukların maruz kaldığı trajediye dikkat çekti. Gazze Şeridi’nde yarın başlayacak olan dört günlük 'insani ara' öncesi, Russell BM Güvenlik Konseyi'nde yaptığı konuşmada, Gazze'nin dünyada çocuk olmak için en tehlikeli yer olduğunu vurguladı ve çocukların ölümüne ve sakat bırakılmasına derhal son verilmesi gerektiğini belirtti. Bu dramatik durum, uluslararası toplumu harekete geçmeye ve çatışma bölgesindeki çocuklar için acil insani ateşkes ve kalıcı barış sağlanması çağrısında bulunmaya itiyor.

Gazze'deki Çocukların Durumu

Russell, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında kısa sürede 5 bin 300'den fazla Filistinli çocuğun öldürüldüğünü ifade etti. Bu durum, Gazze'deki çocukların yüzde 40'ının ölümlerinden sorumlu olduğunu gösteriyor ve bölgenin çocuklar için son derece tehlikeli olduğunu ortaya koyuyor.

Acil İnsani Ateşkes Çağrısı

UNICEF, çocukların hayatta kalması ve insani yardım çalışanlarının etkili bir şekilde hizmet verebilmesi için insani araların yetersiz olduğunu vurgulayarak, Gazze'deki katliamın derhal durdurulması için acil insani ateşkes çağrısında bulundu.

CHP Foça İlçe Başkanı ve yönetimi listeyi beğenmedi istifa etti CHP Foça İlçe Başkanı ve yönetimi listeyi beğenmedi istifa etti

"Güvenli Bölge" Önerilerine Karşı Çıkış

Russell, Gazze Şeridi'nde önerilen "güvenli bölgelerin" yetersiz altyapıya ve koruma tedbirlerine sahip olmadığını belirtti. Bu durum, bölgedeki sivil halk için güvenliğin sağlanamadığını ve acil önlemler alınması gerektiğini gösteriyor.

Uluslararası Topluma Çağrı

Russell, tarafları ve BM Güvenlik Konseyi üyelerini, çocuklar için yaşanan bu felakete son vermek için elinden gelen her şeyi yapmaya çağırdı. Bu çağrı, uluslararası toplumun Gazze'deki insani krize müdahale etmesi ve kalıcı barışa yönelik adımlar atması gerektiğini vurguluyor.

Kaynak: