Türkiye'nin doğal şifalı bitkileri arasında yer alan Melocan otu, sağlığa faydalarıyla dikkat çekiyor. Anadolu saparnası, merucen, zimilaçi gıcırdak dikeni, kuşevin, öz dikeni diken ucu, kırçan gibi çeşitli isimlerle de bilinen bu bitki, vücut sağlığını destekleyici özellikleriyle ön plana çıkıyor. Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut tarafından yapılan açıklamalara göre, Melocan otu, kanı temizleyici özelliğiyle vücuttaki toksinlerin atılmasına ve hücre hasarlarının onarılmasına yardımcı oluyor.

Melocan otunun Latince adı 'Onopordum acanthium' olan bu bitki, Türk mutfağında da kullanılıyor. Salatalarda ve böreklerde lezzet katıcı olarak tercih edilen Melocan otu, hafif acı tadı ve dikensi yaprakları ile tanınıyor. Düzce ve çevresinde ormanlık alanlarda, dere kenarlarında ve çalılıklarda kendiliğinden yetişen bu bitki, antik Yunan mitolojisinde 'Diken ucu' olarak da anılıyor.

Melocan otunun sağlık üzerindeki etkilerine değinen Prof. Dr. Karabulut, özellikle gribal enfeksiyonlarda, romatizma ve iltihap sökücü olarak kullanılabileceğini belirtiyor. Bu bitkinin kanseri önlemede de etkili olduğu düşünülüyor. Geleneksel tıpta kullanılan bu bitkinin, vücut sağlığı üzerindeki olumlu etkileri, modern tıp tarafından da ilgiyle takip ediliyor.

Diyarbakır'da dermatoloji ve kozmetoloji derneği kuruldu Diyarbakır'da dermatoloji ve kozmetoloji derneği kuruldu

Melocan otu, vücudu "dipçik gibi" yapacak kadar güçlü bir şifa kaynağı olarak değerlendiriliyor. Anadolu'da yüzyıllardır bilinen ve kullanılan bu doğal şifa kaynağı, modern yaşamın getirdiği sağlık sorunlarına karşı doğal bir alternatif sunuyor.

Kaynak: Haber Merkezi