Türkiye'nin ilk peynir fabrikası olarak bilinen ve 25 ülkeye ihracat yapan Yörsan, artan dolar kuru ve çeşitli finansal sıkıntılar nedeniyle iflas etti. 1964'te kurulan ve bir zamanlar sektörün öncüsü olan Yörsan'ın iflası, Türkiye gündemine damgasını vurdu.

Yörsan'ın İflas Yolculuğu

Yörsan, Türkiye'nin süt ve süt ürünleri sektöründe öncü bir isim olarak, 1984'te Balıkesir Susurluk'ta 170 bin metrekarelik alanda Türkiye'nin ilk peynir fabrikasını kurarak faaliyete başladı. 2013 yılında, ülkenin peynir üretiminin yüzde 20'sini gerçekleştirerek ABD, Japonya ve Almanya başta olmak üzere 25 ülkeye ihracat yapıyordu.

Marketlerden Ramazan Öncesi Dev İndirim: 5 Litre Ayçiçek Yağı Fiyatları Düştü Marketlerden Ramazan Öncesi Dev İndirim: 5 Litre Ayçiçek Yağı Fiyatları Düştü

Değişim Rüzgarları ve Yönetim Sıkıntıları

2014'te Yörsan'ın The Abraaj Group'a satılmasıyla başlayan süreç, şirket için dönüm noktası oldu. Satış sonrası, Abraaj Capital'in finansal sıkıntıları ve yönetim zorlukları şirketi olumsuz etkiledi.

2018'de Abraaj Capital'in iflas korumasına başvurması, Yörsan'ın da iflasa sürüklenmesine sebep oldu. İflas erteleme kararına rağmen, Yörsan çalışanları gelecekleri konusunda endişeliydi.