Niksar'ın Günebakan köyünde yaşanan heyelan riski, 2021 yılında meydana gelen depremin ardından artan zemin hareketliliğiyle birleşerek köyde çatlaklara neden oldu. Bugün meydana gelen olayda, cami minaresi bir evin üzerine devrildi ancak tedbir amaçlı boşaltılan evler sayesinde olası bir facia önlendi.

Tokat'ta cami minaresi evin üzerine devrildi

 Evlerin Tedbir Amaçlı Boşaltılması Faciayı Önledi

2021 yılında Günebakan köyünde meydana gelen 4.2 büyüklüğündeki depremin ardından geçen üç yıl içinde, bölgedeki zemin hareketliliği köydeki birçok binada çatlaklara yol açtı. Bu durum köy sakinlerinde endişe ve paniğe neden oldu. Yaşanan çatlaklar ve heyelan riski sebebiyle AFAD ekipleri, köyde detaylı bir inceleme başlattı.

Tokat'ta cami minaresi evin üzerine devrildi

Köydeki Zemin Hareketliliği Endişe Yaratıyor

AFAD ekiplerinin yaptığı inceleme sonucunda, köydeki heyelan riski altındaki 10 ev tespit edilerek, ev sahiplerine evlerini terk etmeleri yönünde uyarıda bulunuldu. Tedbir amaçlı olarak boşaltılan evler, olası bir felaketi önlemek adına kritik bir rol oynadı.

Kürtün’de korkutan yangın Kürtün’de korkutan yangın

Tokat'ta cami minaresi evin üzerine devrildi

AFAD'in İncelemesi Sonucu Risk Altındaki Evler Boşaltıldı

Köy meydanındaki caminin minaresi ise tedbir amaçlı boşaltılan evlerin bulunduğu bölgeye devrildi. Bu olayda can kaybı yaşanmazken, evlerin önceden boşaltılmış olması, potansiyel bir faciayı büyük ölçüde engelledi.

Cami Minaresi Ev Üzerine Devrildi

Olayın ardından bölgeye intikal eden yetkililer, köydeki heyelan riskinin ciddiyetini vurgulayarak, güvenlik önlemlerinin artırılacağını belirtti. Köy sakinlerine geçici olarak barınma imkanları sağlanırken, AFAD ve diğer ilgili kurumlar, bölgedeki riskleri minimize etmek amacıyla çalışmalarına devam edecek.

Yetkililerden Açıklama ve Gelecek Planları

Gelişmeleri takip eden ekipler, köydeki binaların güvenliği için sürekli olarak incelemeler gerçekleştirecek ve köy sakinlerine yönlendirilecek önlemler konusunda bilgilendirme yapacak.

Editör: TUNCAY ŞENTÜRK