Solingen’de Evi kundaklayan zanlı tespit edildi Solingen’de Evi kundaklayan zanlı tespit edildi

Suudi Arabistan, yapay zekâ ve robot teknolojisi alanındaki ilerlemeleriyle dikkat çekiyor. Bu ay tanıtılan robot çift Muhammed ve Sara, dünya basınında geniş yer buldu. Özellikle Sara'nın seks ve politika hakkında konuşmaları programlı olarak reddetmesi ve Muhammed'in bir sunucuya uygunsuz bir şekilde dokunması, tartışmalara yol açtı.

Riyad merkezli QSS AI & Robots şirketinin CEO'su Elie Metri'nin açıklamalarına göre, Sara'nın şeriat kanunlarına uygun olarak programlandığı ve bu nedenle belli konularda konuşmaktan kaçındığı belirtildi. Suudi Arabistan'da seks ve politika hakkında açıkça tartışmanın yasak olması, Sara'nın da bu konularda sessiz kalmasına neden oluyor.

Robot Muhammed'in bir tanıtım sırasında sunucuya dokunması ise sosyal medyada cinsel taciz suçlamalarına neden oldu. Ancak CEO Metri, robotun el ve parmak hareketlerinin insanlar gibi doğal olduğunu ve herhangi bir taciz niyeti taşımadığını savundu.

Sara ve Muhammed, Suudi Arabistan'ın robotik ve yapay zekâ alanındaki çalışmalarını temsil ediyor. Bu robotlar, ülkenin teknoloji fuarlarında ilgi odağı olurken, Suudi Arabistan'ın bu alandaki ilerlemelerini gözler önüne seriyor. Ancak yaşanan olaylar, robot teknolojisinin toplumsal normlar ve yasalarla nasıl uyum sağlayacağına dair soruları da beraberinde getiriyor.

Kaynak: Haber Merkezi