Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), haftalık olağan toplantısında çeşitli TV ve radyo kanallarına yönelik yaptırımlar açıkladı. Toplantıda ele alınan izleme raporları doğrultusunda alınan kararlar şu şekildedir:

FOX TV'ye Yaptırım: "Kızıl Goncalar" adlı dizi filmiyle ilgili 6112 sayılı Yasa'nın ihlali sebebiyle FOX TV'ye üst sınırdan idari para cezası ve program durdurma yaptırımı uygulandı. Yapılan 31 binin üzerinde şikâyet, toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı içerik tespiti üzerine alınan bu karar, izleyicilerin tepkilerini yansıtmaktadır.

Beyaz TV'ye Yaptırım: Beyaz TV'nin "Derin Futbol" programı, "Spor Yayınları İlke Kararı"na uymadığı gerekçesiyle RTÜK tarafından yaptırıma tabi tutuldu. TFF'nin şikayeti üzerine programdaki hakaret içerikli sözler nedeniyle kanala üst sınırdan idari para cezası verildi.

Tele 1'e Yaptırım: Tele 1, "5. Boyut" programındaki Yılmaz Güney'in hayatıyla ilgili yapılan yorumlar ve "Forum Hafta Sonu" programında yapılan ifadeler nedeniyle üst sınırdan idari para cezasına çarptırıldı. Kanalın içerikleri, suç örgütlerini övücü, suç işlemeyi teşvik edici nitelikte olmamalıdır.

Kabine Bugün Toplanıyor: Gündemde Seçim Güvenliği ve Ekonomik Tedbirler Kabine Bugün Toplanıyor: Gündemde Seçim Güvenliği ve Ekonomik Tedbirler

Halk TV, Flash Haber, SZC ve KRT'ye Yaptırımlar: Halk TV'nin "Halk Meydanı" programında yapılan LGBT+ çocuklarla ilgili ifadeler ve "Nasıl Olacak" adlı programındaki terör örgütü üyelerini haklı gösterme suçlamaları nedeniyle yaptırım uygulandı. Ayrıca SZC logolu yayıncı, "Para Politika" programındaki doğruluğu araştırılmamış sözleri sebebiyle üst sınırdan müeyyideye tabi tutuldu. KRT ise "Zafer Arapkirli ile Medyaterapi" programındaki Sağlık Bakanı ve Çalışma Bakanı hakkındaki hakaret içerikli sözler nedeniyle cezalandırıldı.

Netflix'e Ceza: RTÜK, Türkiye'de dijital yayıncılık yapan uluslararası yayın kuruluşlarından biri olan Netflix'e, İspanya yapımı "Pieles" adlı filmdeki ahlak dışı sahneler nedeniyle idari para ve katalogdan çıkarma cezası verdi.

Kadir Çöpdemir ve Radyo SHOW'a Cezalar: Radyo yayınında küfürlü ifadeler kullanan Kadir Çöpdemir'e ve yayın yapan SHOW Radyo'ya ağır idari para cezası uygulandı.

Cadde TV ve İlke TV'ye Yaptırım: RTÜK, Cadde TV ve İlke TV'deki ihlaller sebebiyle de yaptırım uyguladı, ancak ayrıntılı bilgi verilmedi.

RTÜK'ün aldığı bu yaptırım kararları, medya içeriklerinin toplum değerlerine uygunluğu ve hukuka uygunluk açısından denetlendiğini göstermektedir.

Editör: İHSAN KURAN