Fransa'nın başkenti Paris, trafik ve çevre politikalarında yeni bir döneme giriyor. Kiralık e-scooter'lara getirilen yasağın ardından, şehir yetkilileri şimdi de SUV'lar için daha yüksek park ücretleri uygulamayı planlıyor. Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo'nun desteğiyle, bu önemli değişiklik 4 Şubat'ta yapılacak bir referandumla halkın oylarına sunulacak.

SUV'lara Yönelik Referandum

Paris sakinleri, 4 Şubat'ta SUV ve 4x4 araçlar için park ücretlerinin artırılıp artırılmayacağı konusunda oy kullanacak.

Referandum, kiralık e-scooter'ların yasaklanmasından sonra geliyor ve şehirdeki trafik ve çevre sorunlarına yönelik yeni bir adım olarak görülüyor.

İsrail, insani aranın 3’üncü gününde 39 Filistinli mahkumu daha serbest bıraktı İsrail, insani aranın 3’üncü gününde 39 Filistinli mahkumu daha serbest bıraktı

Hidalgo'nun Açıklamaları

Belediye Başkanı Anne Hidalgo, videoda SUV ve 4x4 araçların Paris sokaklarındaki varlığını sınırlandırmanın önemini vurguladı.

Hidalgo, "bir SUV ile çarpışmada ölme olasılığının standart bir araçla çarpışmaya göre iki kat daha fazla olduğunu" belirterek, amacın "sokakları daha güvenli hale getirmek" olduğunu söyledi.

Araç Kullanımının Azaltılması ve Çevre Düşüncesi

Hidalgo'nun planı, 2024'ten itibaren daha ağır ve kirletici araçları cezalandırmayı hedefliyor.

Lyon'da benzer bir uygulamanın ardından Paris, araç kullanımını azaltmayı ve çevreye olan etkilerini sınırlamayı hedefliyor.

SUV'ların Avrupa'daki Durumu

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği'ne göre, SUV'lar geçen yıl Avrupa'da satılan yeni binek otomobillerin neredeyse yarısını oluşturuyor.

SUV'lar, tipik bir sedandan daha uzun, ağır ve ölümcül olarak tanımlanıyor.