Son dönemlerde oto yıkama fiyatlarında dikkat çekici bir artış yaşandığı gözlemleniyor. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla fiyatlar neredeyse iki katına çıkmış durumda. Oto yıkama işletmeleri, bu artışın arkasındaki başlıca sebepler olarak işçi ücretlerindeki artış, elektrik ve su faturalarındaki yüksek giderleri işaret ediyor. 

NFT Dünyasında Milyoner Olan 12 Yaşındaki Nyla Hayes’in İlham Veren Hikayesi ve NFT ile Para Kazanma Yolları NFT Dünyasında Milyoner Olan 12 Yaşındaki Nyla Hayes’in İlham Veren Hikayesi ve NFT ile Para Kazanma Yolları

Fiyat artışları, özellikle büyük şehirlerde daha belirgin bir şekilde hissediliyor. İstanbul gibi metropollerde, aracın büyüklüğüne, temizlik durumuna ve hizmetin sunulduğu semte göre değişkenlik göstermekle birlikte, oto yıkama ücretleri 350 lira ile 800 lira arasında değişiyor. 

Oto yıkama fiyatlarındaki artış, bazı araç sahiplerini alternatif yöntemlere yönlendiriyor. Fiyatları yüksek bulan bir kısım vatandaş, araçlarını kendi imkanlarıyla yıkamayı tercih ederken; bu durum, oto yıkamacıların işlerinde bir azalmaya sebep oluyor. İşletmeciler, müşteri kaybına yol açan bu durum karşısında endişelerini dile getiriyor.

Özetle, işçilik maliyetleri ile elektrik ve su faturalarındaki artışlar, oto yıkama sektöründe fiyatları neredeyse iki katına çıkarırken, bu durum hem işletmecileri hem de tüketicileri olumsuz etkiliyor. Araç sahipleri arasında kendi araçlarını yıkama eğilimi artarken, sektördeki işletmelerin geleceği konusunda belirsizlikler sürüyor.

Kaynak: Haber Merkezi