Kaliforniya Üniversitesi'nde görev yapan bir grup bilim insanı, omuriliği gerçek zamanlı ve yüksek çözünürlüklü olarak görüntülemeye yarayan yeni bir cerrahi görüntüleme tekniği geliştirdi. "Fonksiyonel Ultrason Görüntüleme" (fUSI) adını verdikleri bu teknik, kronik sırt ağrısı yaşayan bireyler için umut vaat ediyor.

Yol hipnozu nedir? Dönüş yolunda Yol Hipnozu olmayın! Yol hipnozu nedir? Dönüş yolunda Yol Hipnozu olmayın!

Geleneksel görüntüleme yöntemleri, omurilikte meydana gelen 2 santimetrelik kan akışı değişikliklerini tespit edebilirlerdi. Ancak fUSI tekniği, bu hassasiyeti 1 milimetrenin altına düşürerek cerrahlara omurilik üzerindeki etkileri daha ayrıntılı bir şekilde gözlemleme imkanı sağlıyor. Bu sayede uygulanan tedavinin etkisi anında ölçülebilir hale geliyor ve tedavi yönteminin başarı oranı daha net bir şekilde değerlendirilebiliyor.

Vasileios Christopoulos gibi projede yer alan bilim insanları, fUSI teknolojisini 6 hasta üzerinde başarıyla denediklerini ve bu hastalarda olumlu sonuçlar elde ettiklerini açıkladılar. Christopoulos'a göre, kronik sırt ağrısı çeken hastalar genellikle uzun süreli acılarla mücadele ediyor ve genellikle ameliyat gibi son çarelerle tedavi ediliyorlar. Ancak fUSI tekniği sayesinde ameliyat sırasında omurilik anlık olarak görüntülenebiliyor ve operasyonun etkisi izlenebiliyor.

Kronik sırt ağrısı ile ilgili yapılan ameliyatların genellikle %50 başarı oranına sahip olduğu belirtiliyor. Ancak fUSI tekniğiyle birlikte bu başarı oranının artması bekleniyor. Bu yeni teknolojinin milyonlarca insanın kronik sırt ağrısıyla mücadele ettiği düşünüldüğünde, hastaların yaşam kalitesini artırma potansiyeli oldukça büyük görünüyor.

Kaynak: Haber Merkezi