"Geldik Allah'ım sana geldik"

Hicri 1445 yılının hac dönemi başladı. Kura ile mübarek beldelere gitmesi belirlenen yaklaşık 5 milyon hacı adayına özel hac vizeleri çıkartıldı. Memleketlerinden uçaklar ile ilk olarak Cidde'ye gelen Müslümanlar, havalimanından yola çıkarak 95 kilometre uzaktaki Kabe'ye Telbiye okuyarak, "Lebbeyk" nidaları ile geldiler.

"Geldik Allah'ım sana geldik" manasındaki Telbiye duasını yol boyunca okuyan hacı adayları, büyük bir coşkuya kavuşuyorlar. Telbiye, "Lebbeyk Allahümme lebbeyk. Lebbeyke lâ şerîke leke lebbeyk. İnne'l-hamde ve'n-ni'mete leke ve'l-mülke, lâ şerîke lek" sözleri ile getiriliyor.

Dubai’de İnegöl Mobilyası Rüzgarı! İnegöl 60 Firma İle Temsil Ediliyor... Dubai’de İnegöl Mobilyası Rüzgarı! İnegöl 60 Firma İle Temsil Ediliyor...

Genc Gazete Hac Umre Mekke Medine Hacilar (5)

Kabe'de İlk Dualar Filistin İçin Edildi

Bugün itibariyle Kabe'ye ulaşan 3 milyondan fazla hacı adayı, beyaz iki parça ihramları ile umre tavafı ve vacip olan bu tavafın say'ını yaptıktan sonra Allah-ü Teala'ya niyazda bulundular. Bu sene Kabe'de ilk edilen dua ise, Filistin'deki Müslümanların uğradıkları zalimce saldırıların son bulması oldu. Milyonlarca Müslüman ellerini semaya açarak vahşi soykırımın bitmesi için gözyaşı dökerek dualar etti.

Genc Gazete Hac Umre Kabe Mekke Hacilar (1)

5 Milyon Hacı Hac Vazifesi İçin Kutsal Topraklarda

Bu sene yaklaşık 5 milyon kişinin hac farizasını yerine getireceği bildirildi. Kameri takvime göre Zilhicce ayının 9. günü olan Arefe günü, 16 Haziran Pazar tarihinde, Mekke'ye 25 kilometre uzaklıktaki Arafat Ovasına çıkıp vakfe durup haccın en önemli farzını yerine getirecek olan Müslümanlar, 17 Haziran Pazartesi günü de kurbanların kesilip, ziyaret tavafını tamamlayarak hacı olacaklar. Bu arada 3 gün boyunca cemerat denilen bölgede sembolik olarak şeytan taşlanacak.

Genc Gazete Hac Umre Kabe Mekke Hacilar (2)

Genç Hacı Adayı İlk Duasını Paylaştı

İstanbul'dan Beytullah'a gelen Türk hacı adaylarından Erhan Öztürk ise, genç yaşta Hac yapmanın mutluluğunu yaşadı. Hac vazifesini yerine getirmek isteyenlerin de bu mübarek beldelere tez zamanda kavuşmasını isteyen Erhan Öztürk, ilk duasının ise Filistin ve Doğu Türkistan'da zulüm gören Müslüman kardeşleri için olduğunu söyledi.

Genc Gazete Hac Umre Kabe Mekke Hacilar (3)

Suudi Hac Bakanlığı'ndan Yeni Düzenlemeler Var

Bu yıl Suudi Hac Bakanlığı'nın organizasyonda ciddi iyileştirmeler yapması dikkat çekiyor. Daha fazla dijital uygulamayı devreye alan Suudi Arabistan, hacı adaylarının havalimanlarından girişlerini kolaylaştırıp, hızlandırdı. Ayrıca Mekke-i Mükerreme'deki otellerden Harem bölgesine ve Mikat mahallerine olan servislerin kalitesi ve düzeni iyileştirildi. Şehrin çevre düzenlemesi, ışıklandırma ve temizliği konusunda büyük gelişmeler gözleniyor.

"Bu sene Kabe'de ilk edilen dua ise, Filistin'deki Müslümanların uğradıkları zalimce saldırıların son bulması oldu."

Genc Gazete Hac Umre Kabe Mekke Hacilar (4)

Hacılar Arafat İçin Hazırlık Yapıyor

Hacı adayları umre tavaf ve saylarını yaptıktan sonra Arafat'a çıkmak için beklemeye başladılar. Bu arada nafile tavaflar ve Kuran'ı Kerim okuyup Beytullah'da dualar ederek vakitlerini değerlendiren hacı adayları bol bol Kur'an-ı Kerim okuyarak, yakınlarının ruhuna hediye ediyorlar.

Kaynak: İHA