Hükümet Daha önce bir teklifte bulunmuştu.

Yapılan ilk teklif ; 7. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri ikinci toplantısında, “Kamu işveren heyeti olarak 2024 yılı ilk 6 ay için yüzde 14, ikinci 6 ay için yüzde 9, 2025 yılı ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 5 olarak teklifimizi açıklıyorum“ dedi.
Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisinin, 2024-2025 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7’nci Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi Görüşmeleri ikinci toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda başladı. Memur-Sen Konfederasyonu’nun Kamu çalışanlarını yetkili sendika olarak temsil ettiği görüşmelerde 9 Ağustos'ta müzakere aşamasına geçilmişti. Müzakere sürecinin tamamlanmasıyla beraber Kamu İşveren Heyeti adına konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ilk teklifini kamuoyuna açıkladı.
21 yıldır pek çok alanda olduğu gibi kamu sendikacılığı alanında da çalışanların örgütlenmelerine yönelik birçok yasal düzenleme yaparak devlet ile çalışanın aynı masada buluşmasını sağladıklarını söyleyen Bakan Işıkhan, “Bu düzenlemeler kapsamında 2010 yılında gerçekleştirilen referandumla toplu sözleşme hakkını kamu görevlilerimize verdik. Toplu sözleşme sistemi ile kamu görevlilerimizin mali ve sosyal haklarında ciddi iyileştirmeler sağladık ve bugüne kadar 6 toplu sözleşme imzaladık. İnşallah 7. Dönem Toplu Sözleşmemizi de tüm tarafların karşılıklı anlayışı, nezaketi ve uzlaşısıyla, kamu personelimiz başta olmak üzere ülkemize ve milletimize hayırlı sonuçlar getirecek şekilde ve başarıyla neticelendireceğiz” diye konuştu.

Beklenen Yağışlar Sonunda Geliyor! Prof. Dr. Orhan Şen'den Kuvvetli Yağış Uyarısı Beklenen Yağışlar Sonunda Geliyor! Prof. Dr. Orhan Şen'den Kuvvetli Yağış Uyarısı

para2

Hükümetten Yeni Teklif 

Hükümetin ikinci zam teklifi ilk 6 ay için yüzde 15, ikinci 6 ay için ise yüzde 10 oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetin ikinci zam teklifini açıkladı. 2024'te ilk 6 ay için yüzde 15, ikinci 6 ay için yüzde 10 zam teklif edildi. 2025 zam teklifi ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 5 oldu.