Kütahya Aysel-Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Elif Rana Atiş, "Genç Gözüyle Mehmet Akif" isimli konferans verdi.

Aysel-Selahattin Erkasap Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Elif Rana Atiş vefatının 87. yıldönümü nedeniyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü Beylerbeyi Konferans Salonunda, "Genç Gözüyle Mehmet Akif" isimli konferansa konuşmacı olarak katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, konferansın açılışında yaptığı konuşmasında günümüz coğrafyasında yaşanan olaylara ve yakın zamanda verdiğimiz şehitlere değinerek gençlere azimli, gayretli ve uyanık olmaları yönünde tavsiyelerde bulundu.

Mehmet Akif’in vefatının 87. yıldönümü olması nedeniyle milli şairi bir lise öğrencisinin anlatmasını önemsediğini belirten Müdür Hasan Başyiğit, konuşmasında Gazze de yaşanan insanlık dramına da değindi. Ayrıca programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

"Genç Gözüyle Mehmet Akif" isimli konferansta öğrenci Elif Rana Atiş, Akif’i bilinen ve bilinmeyen yönleriyle masaya yatırdı. Mehmet Akif’i çocukluğundan itibaren yetiştiği ortamlarıyla birlikte anlatan Elif Rana Atiş, her gencin onu mutlaka yakından tanıması gerektiğinin altını çizdi. Atiş, Akif’in 7 kitaptan oluşan “Safahat” adlı eserinin yazıldığı dönemin bir biyografisi olduğunu belirterek eserde keşif bekleyen birçok ufuk olduğunu vurguladı.

Konferansa Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Öğretmeni Ahmet Onur uduyla, ASE Kütahya Sosyal Bilimler Lisesi Müzik Öğretmeni Serkan Çamurcu ise bendirle eşlik etti. Programda ayrıca ASE Kütahya Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Fatma Sude Çakır da “Mescid-i Aksa” adlı şiiri seslendirdi. Mehmet Akif için indirilen 80 hatmin duasının okunmasının ardından konferansın hazırlanmasında emeği geçen öğrenci ve öğretmenlere teşekkür belgesi verildi.

Programa İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit’in yanı sıra Şube Müdürleri Rıdvan Acar, İrfan Kanık, ASE Sosyal Bilimler Lisesi Okul Müdürü Ahmet İren, ildeki liselerden yaklaşık 350 öğrenci ve öğretmenler katıldı.

Kaynak: iha