Tarla yollarının kapanmasına ve koruyucu seki’lerin çatlamasına neden olan olayın ardından köylüler DSİ’yi suçlar.

İşte Arşivden haberimiz

Hacıkara köyünde yaşanan toprak kaymaları ve dere yatağındaki değişiklikler, köylülerin hayatını olumsuz etkiliyor. DSİ'nin uygulamaları ise büyük tepki çekiyor. Peki, köylülerin iddiaları ne kadar gerçek?

Hacikara Mahallesi Mazi Haber Köy (4)

 İnegöl'ün Hacıkara köyünde yaşayan vatandaşlar, son zamanlarda artan kar yağışı ve yağmurların ardından meydana gelen toprak kaymaları ve dere yatağındaki değişiklikler sebebiyle endişeli. Tarla yollarının sular altında kalması ve koruyucu sekilerin çatlaması, köylülerin Devlet Su İşleri'ne (DSİ) olan kızgınlığını daha da arttırmış durumda. Peki, bu olayların arkasında gerçekten DSİ'nin uygulamaları mı var?

Hacikara Mahallesi Mazi Haber Köy (3)

İnegöl'ün Unutulmaz İş İnsanı: Alaaddin Demircioğlu'nu tanıyor musunuz? İnegöl'ün Unutulmaz İş İnsanı: Alaaddin Demircioğlu'nu tanıyor musunuz?

Köyde Yaşamı Tehdit Eden Değişimler

DSİ'nin Uygulamalarına Köylülerden Tepki

Köylüler, DSİ'nin dere yataklarından sık aralıklarla aldığı kum nedeniyle yaşadıkları sorunları anlattı. Tarla yollarının sular altında kalmış olması ve koruyucu sekilerin patlaması, endişelerini daha da artırıyor.

Genç  Gazete muhabirine konuşan köylüler, yaşanan toprak kaymalarının ve dere yatağının değişiminin köylerini ciddi bir şekilde tehdit ettiğini dile getirdiler.

Hacikara Mahallesi Mazi Haber Köy (1)

Çiftçilerin Zorlu Mücadelesi

Şehamettin Kıyar ve İbrahim Demiröz gibi köy sakinleri, tarlalarına ulaşımın giderek zorlaştığını ve sular altında kalma korkusu yaşadıklarını belirtiyor.

“Artık tarlalarımıza gidemez olduk, DSİ'nin müdahaleleri hayatımızı olumsuz etkiliyor,”
Köyde çiftçilikle uğraşan Şehamettin Kıyar (50), yaptığı açıklama “ Artık tarlalarımıza gidemez olduk, tarlalarımıza ulaşmak için derelerden geçiyoruz, ancak kimi zaman dere suyu çok yükseldiği için karşı tarafa geçemiyoruz. DSİ buradan sık aralıklarla kum alıyor, bu nedenle dere yatağının yeri değişti, şimdi köyün içerisinden geçen deremiz tarla yollarının üzerinden gidiyor, mağduriyetimizin giderilmesi için dilekçe yazdık ancak kimse oralı bile olmadı” dedi.

Hacikara Mahallesi Mazi Haber Köy (2)

Yetkililere Yöneltilen Çağrılar

İbrahim Demiröz'ün belirttiği gibi, köylüler defalarca dere yataklarının temizlenmesini ve koruyucu sekilerin güçlendirilmesini talep etti, ancak yanıt alamadılar.

“Yetkililerin bizi oyalamaktan başka yaptığı bir şey yok,”
İbrahim Demiröz(58) ise derenin taşarak tarlalarını sular altında bırakmasından korktuklarını belirterek, “Köyümüz çok ilgisiz, biz bu konuda köy muhtarımızın da yeterince aktif olmadığını düşünüyoruz. Bakın burada dere köyümüzü tehdit ediyor, defalarda dere yataklarının temizlenmesini ve buradan kum alınmamasını istedik. Bununla birlikte sekilerin yetersiz olduğunu, mevcut sekilerde de çatlamalar olduğunu ve yıkılmak üzerine bulunduğunu belirterek yardım istedik. Yetkililerin bizi oyalamaktan başka yaptığı bir şey yok” diye konuştu.

 Hacıkara köyünde yaşanan bu sorunlar, sadece bir köyün değil, tüm benzer yerleşim yerlerinin geleceği adına önemli soruları gündeme getiriyor. Yetkililerin ve ilgili kurumların bu çağrılara ne zaman ve nasıl yanıt vereceği merak konusu. Köy sakinleri ise çözüm bekliyor.

Editör: TUNCAY ŞENTÜRK