Ersoy İşitmez
muhabirersoy@gmail.com

HAFTANIN ÖZETİ

10 Şubat 2017 / Cuma 17:11:58 | YAZARLAR | Ersoy İşitmez

Bir haftayı daha geride bıraktık. Geride kalan haftaya baktığımızda diğer haftalara göre çok sakin ve sessiz geçti.

 

Köşe yazıma hafta içerisinde yaşanan bir gelişmeye yer vererek başlıyorum. Bu gelişme aracını satmak isteyen yâda araç almak isteyen kişiler için bir müjde niteliğindeydi.

 

Hatırlarsanız, 2014 yılı Aralık ayında yaşanan yoğun kar yağışı sonucunda kapalı Pazaryeri Mer-Pa’nın çatısı çökmüştü. Yaşanan bu üzücü olayın ardından Cumartesi günleri kurulan Oto Pazarı, Kültür Park içerisinde açık alanda kurulmaya başlamıştı.

 

2 yıldır Nikâh Dairesi önünde kurulan Pazar, İnegöl Belediyesinin aldığı karar sonucunda, 2. el oto pazarı yeni yapılan Mer-Pa’da kurulmaya başlayacak.

 

Hafta içerisinde 2016-2017 eğitim öğretim yılı 2.dönem başı okul müdürleri toplantısı yapıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda; İnegöl eğitimi masaya yatırıldı.

 

Naire Çikayeva Anadolu Lisesi’nde yapılan toplantıda konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican, 2015-2016 eğitim öğretim yılı 1.dönemine göre; 2016-2017 eğitim öğretim yılı 1.döneminde, başarı oranlarında ilkokullarda ve ortaokullarda %2, liselerde ise %3 artış olduğunu söyledi.  

 

Hafta içerisinde ayrıca OHAL kapsamında yeni bir Kanun Hükmünde Kararname yayınlandı. 686 Sayılı KHK ile terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca, devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler, kamu görevinden başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın çıkarıldı.

 

KHK ile toplam 4 bin 464 kişi, kamu görevinden çıkartıldı, 17 kişi ise göreve iade edildi. İhraç edilenler arasında İnegöl’den 5 öğretmen bulunuyor. Son ihraçla birlikte İnegöl’de çoğu öğretmen olmak üzere 350 kişiye yakın kişinin meslekten ihraç edildiğini hatırlatayım.

 

2016 yılında basına yansıyan haberlerden derlenen rakamlara göre, İnegöl İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Grup Amirliği ekipleri, 2016 yılında uyuşturucu tacirlerine geçit vermedi.

İstihbarat ve takip çalışmaları doğrultusunda gerçekleştirilen operasyonlar sonucunda, uyuşturucu madde kullandığı için yaklaşık 200 kişiye yasal işlem yapılırken, uyuşturucu ticareti suçundan toplam 63 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

ACİL SERVİSİ YANLIŞ KULLANIYORUZ

Haftanın özetine yer verdiğim köşe yazımın bu bölümünde, İnegöl Devlet Hastanesi Acil Servisi ile alakalı yaşanan sıkıntılara yer vermek istiyorum.

Öncelikle şunu sormak istiyorum, ‘Acil, hastalara bakma servisi mi, hastalara acilen bakma servisi mi? Ben söyleyeyim, Acil Servis, aciliyeti olan hastalara bakılmak üzere kurulan bir yerdir.

Ama ne yazık ki biz Acil Servisi 7/24 açık aile hekimliği polikliniği gibi kullanıyoruz. Acil Servis demek gelen her hastaya hemen bakılacak servis demek değildir. Hemen bakılması gereken hastaya bakabilmek için Acil Servisler vardır.

 

Acil servisi yanlış kullanıyoruz. Bugün siz zahmet edip de poliklinik randevusu alıp usulüne uygun muayene olmadığınız için gerçek acil olan birilerine bakacak enerji ve vakitleri kalmıyor doktorların ve hemşirelerin. Poliklinikte sıra beklerim düşüncesiyle acil servise gelen vatandaşlara sesleniyorum, bekleme süreniz en fazla bir saat.

 

Acil Servise günlük 2 bine yakın hastanın geldiğini biliyor musunuz? Evet, tam 2 biiiinnnn hasta… Abartmıyorum günlük ortalama bakılan hasta sayısı bu. 3 doktorun görev yaptığı acil serviste, doktor başına 600’den fazla hasta düşüyor. Acil servise bu kadar çok başvuru olması doktorların çalışma şevkini de kırıyor. Günde 500-600 hastaya bakarken ne kadar güler yüzlü ve anlayışlı olabilirsiniz?

 

Aslında yapılması gereken hastanın acil olmadığının anlaşılması durumunda daha fazla işlem yapılmadan normal muayene için polikliniğe gönderilmesidir. Ama bizim hastalarımız bunu da kabul etmez.

 

Benim yazdıklarımı yanlış yada abartılı bulan vatandaşlar gidip durumu gözleriyle görebilir. Acil Servise gelen vatandaşların ‘Daha çok bekleyecek miyiz?” ‘Biraz bizimle ilgilenin, gripten başımı kaldıramıyorum zaten” söylemlerini de duyabilir.  

 

 

 

 

 

 

Tüm Yorumları Göster (0)