Dr. İlkay Aycan

Akupunktur Tedavisi

18 Haziran 2019 / Salı 11:18:08 | YAZARLAR | Dr. İlkay Aycan

Merhaba değerli okurlar: akupunktur uygulamaları ile ilgili çok soru geliyor. Merak edilen konulara açıklık getirmek istiyorum

‘Akupunktur nedir?’ diye soranlara; akupunktur aslında en eski kadim tedavi yöntemidir. Vücut enerjisi ile çalışılır. Hem teşhis hem de tedavi yapılabilir diyorum.

Cilt altında seyreden ve modern tıbbın ‘primovasküler sistem ‘ olarak adlandırdığı enerji kanalları vardır. Bu enerji kanalları tüm iç organları birbirine bağlar, birbirlerinin çalışmasını düzenler. Vücudumuzun sağlıklı olabilmesi için bu enerji kanallarındaki akışın da düzenli ve dengeli olması gereklidir. İşte akupunktur bu enerji kanalları üzerinde bulunan belirli noktaları özel iğneler ile uyararak ilgili organın çalışmasını düzenler. Vücutta başlıca 12 meridyen ve 2 de yardımcı meridyenyani enerji kanalı bulunur. Bu kanallar üzerinde de kabaca 360 adet nokta vardır.

Buraya kadar umarım anlaşılmıştır. Çünküsonrası daha da karışık. Her noktanın fonksiyonu farklı ve her noktaya uyguladığımız iğne ile bu fonksiyonları arttırıp, azaltabiliyoruz. Bu noktalardaki enerjiyi tespit edip ölçebilen ‘dedektör’ cihazlar işimizi biraz kolaylaştırıyor.

Akupunktur da Fransız ve Alman ekolleri yanında en eski yöntem Çin akupunkturudur. Fransız ekolü kulak akupunkturu olarak da bilinir. Kulakta tüm organların ve vücuttaki her yapının bir noktası vardır. Kulak akupunkturu ağrı üzerinde, zayıflama ve bağımlılık tedavilerinde sıkça kullanılır. Almanlar altın ve gümüş iğne kullanırken Çin ekolü çelik iğne kullanır ve tüm vücutta yukarıda bahsettiğim noktalardan uygulama yapılır. Çin ekolünde ayrıca iğnele bağlı düşük voltajlı doğru akım üreten cihazlarla elektro akupunktur da uygulanır. Yine vücutta belirli noktaları ısıtmak için, ‘moxxa’ adı verilen tütsü benzeri maddeler kullanılır.

Akupunktur da eski ustalar, teşhisi hastanın nabzını dinleyerek koyarlar. Her iki bilekten ölçülen derin ve yüzeysel nabızlar bize iç organların durumu hakkında bilgi verir. Nabızdan teşhis koyabilmek büyük bir hassasiyet ve deneyim ister. Yeterli seviyeye ulaşabilmek için binlerce nabız dinleyip tecrübe etmek gereklidir. Yine Çin ekolünde dil muayenesi önemlidir. Dilden hastalık teşhisi konusunu bir başka yazımda anlatayım, ilginizi çekeceğini düşünüyorum.

Bir diğer teşhis yöntemi ise organların ana akupunktur noktaları üzerinde sarkaç ile tespit yapmak. Radyestezi olarak adlandırılan bu yöntem bana çok objektif gelmese de zaman zaman uygulamalarımda yer veriyorum. Elektriksel yük taşımayan bir maddeden oluşan çekül benzeri bir nesnedir sarkaç ve bir nokta üzerinde tuttuğunuzda eğer sağa dönmeye başlarsa noktanın enerjisi iyidir. Eğer sola dönmeye başlarsa, bu negatifliği gösterir. O noktada bir bozukluk ya da ilgili organda bir patoloji olabilir.

Neyse ki günümüzde işimizi kolaylaştıran cihazlar var. Bir Japon mucit tarafından icat edilen Ryodoraku cihazı, 12 meridyenden 24 noktadan ölçüm alarak verileri yorumluyor ve rapor olarak bize sunuyor. Sinir sistemi, omurga yapısı, tüm iç organ hastalıkları, kas ve tendon yapıları ve daha pek çok problemi belki siz daha farkına varmamışken ortaya çıkarabiliyor. Hatta, hastane hastane dolaşıp herhangi bir teşhis konulamamış hastalarda bile çok doğru tespitler ile hastanın durumunu ortaya çıkarabiliyor. Teşhis yanında farklı metotlarla tedaviyi de planladığı için bize sadece bu doğru tedaviyi hastalara uygulamak kalıyor.

Akupunkturun etkisi büyüktür. Kitaplarda; savaş zamanında ekstra güç veren bir nokta iğneleyerek, askerlerin 30 km fazla yürümelerinin sağlandığı, kulakta 3 nokta iğnelenmesi ile ağrı ve acı hissetmeden savaşa devam ettikleri yazmaktadır.

Son olarak akupunkturun can yakan bir yöntem olmadığını vurgulamak isterim. Akupunkturda kullanılan iğneler neredeyse kıl kadar incedir. Kulakta kullanılan iğneler ise, o kadar küçüktür ki plaster ile yapıştırılır.Unutmayın; akupunktur ruhunuzu tedavi eden bir yöntemdir.                      

 

Soru ve görüşleriniz için telefonum 532 497 61 42       

Herkese sağlıklı günler dilerim

Tüm Yorumları Göster (0)