Mobilya OSB büyüyor

02 Eylül 2019 / Pazartesi 10:06:59 | EKONOMİ |

Türkiye’nin ilk mobilya ihtisas organize sanayi bölgesi olan Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, hızla büyüyor. 2011 yılında iki fabrika ile üretime başlayan OSB’de şuanda 65 fabrika faaliyet gösteriyor. Fabrika inşaatlarının tüm hızıyla sürdüğü bölgede yılsonunda fabrika sayısının 90’a ulaşması bekleniyor.

KAYMAKAM GÖRÜCÜ AÇIKLADI

Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (2.OSB) Yönetim Kurulu Başkanı olan Kaymakam Şükrü Görücü, hızla büyüyen ve gelişen 2. OSB ile alakalı açıklamalarda bulundu.

 

TÜRKİYE’DE İLK

Görücü, Türkiye’nin ilk Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olan 2. OSB’nin İnegöl’ün ekonomisinde önemli bir yer tutan mobilya sanayinin planlı sanayi olarak büyümesi için 2006 yılında kurulduğunu anımsatarak, “2011 yılında üretimlerin başladığı İnegöl Mobilya Ağaç İşleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde (2.OSB), bugün 65 fabrika faaliyet gösteriyor. Fabrika inşaatlarının tüm hızıyla sürdüğü bölgede yılsonunda fabrika sayısının 90’a ulaşması bekleniyor. Birinci etabı 4 bin 100 dönüm, ikinci etabı da 2 bin 650 dönüm olmak üzere toplam 6 bin 750 dönüm arazi üzerinde planlanan bir OSB. Şu anda 65 fabrika faaliyette ve 3 bin 500’ün üzerinde çalışan var. Aynı zamanda inşaat çalışmaları süren 30 fabrika var. 2019 yılının sonunda üretim yapacak olan toplam fabrika sayısının 90 civarında olmasını bekliyoruz. Çalışan sayısı ise 2019 yılında bitecek fabrikalarla birlikte 5 bin civarına yükselecek” dedi.

 

ÖRNEK BİR UYGULAMA

Türkiye’ye örnek bir uygulama alanı olan Mobilya Ağaç İşleri İhtisas OSB’de düzenli, disiplinli ve planlı bir OSB için gerekli tüm çalışmaların yapıldığını aktaran Kaymakam Şükrü Görücü, fiziki şartları her geçen gün iyileştirilen İhtisas OSB’nin mobilya üreticilerinin yeni üretim üssü olma yolunda emin adımlarla ilerlediğine dikkat çekti.

PROJELER HAZIR

Bölgenin daha da gelişmesi ve örnek bir merkez olması için 4 yılda 54 milyon lira civarında yatırım yapılacağını dile getiren Görücü, “Yapılacak yatırımlar kapsamında OSB ile İnegöl Yenişehir arasında ulaşımı sağlayan bağlantı yolunun 3 çıkış, 2 iniş olmak üzere projesi tamamlandı ve yeniden yapılacak. Bölgenin kanalizasyon ve yağmur suyu altyapısı ile arıtma tesisi ve Organize Sanayi Bölgesi doğalgaz altyapısının yapılması ile ortak hizmeti sağlayan sosyal tesis alanlarının yapımı ve İhtisas OSB’de cami, kreş binası, sağlık birimi, ticaret alanları kafe ve restoran yapımlarıyla ilgili projelendirme çalışmaları bitmiş durumda.”

CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELECEK

“Hafriyat çalışmalarına başlıyoruz. Yatırımlarımızı önümüzdeki 4 yıl içerisinde tamamlayarak sanayicilerin hizmetine sunmayı hedeflemekteyiz. Ayrıca İnegöl Gümrük Müdürlüğü hizmet binası, açık ve kapalı gümrük alanları, tır parkı ve akaryakıt istasyonundan oluşan birimlerin inşasına da başlanacak. Bölgemiz sanayiciye ucuz arsa temin etmesi bakımından oldukça avantajlı. Yenişehir Havaalanı’na 26 km, Gemlik limanlar bölgesine 80 km mesafede. Yine önümüzdeki yıllarda bölgemiz yakınlarında gerçekleşecek Yenişehir-Bozüyük hızlı tren hattı ve Ankara-Bursa otoyolu ile bölgemizin bir cazibe merkezi haline geleceğine ve İnegöl Mobilya Ağaç İşleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin yapılan çalışmalar ve İnegöl Vergi Dairesinden alınan KDV İstisna belgesi doğrultusunda yapılacak olan yatırımlarla Türkiye'de örnek gösterilecek bir OSB olacağına yürekten inanıyoruz” diye konuştu.

 

  Sıradaki Haber: Dolar ve Euro'da son durum
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)