Çiftlik Bank’ta 9 tahliye

19 Mayıs 2019 / Pazar 15:57:16 | ASAYİŞ |

İnegöl’de de tesisleri bulunan ve binlerce kişinin kar vaadiyle dolandırılmasına ilişkin 48 sanıklı Çiftlik Bank davası görülmeye devam ediyor. Son duruşmada, 11 tutuklu sanıktan 9’unun tahliyesine karar verildi. 6 günde 266 mağdurun dinlendiği duruşma, 4 Temmuz’a ertelendi.

gencgazete.net'e Google'da abone olun Google News

 

ŞİKAYETÇİ OLDULAR

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya 11 tutuklu sanık cezaevinden getirilirken, avukatları da salonda hazır bulundu. Duruşmada söz alan mağdurlar, sanıklardan şikâyetçi olduklarını söylediler. Sanık avukatları ise müvekkillerinin tahliyesini talep etti.

9 SANIĞA TAHLİYE

6 gün süren duruşmada toplam 266 mağdur dinlendi. Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, 11 tutuklu sanıktan aralarında sistemin finans müdürü Koray Hasgül, sosyal medya sorumlusu Umeyr Karakoç ve yazılımcı Düzgün Genç'in de bulunduğu 9 sanığın tahliyesine karar verdi.

ADLİ KONTROL

Mahkeme, bu sanıklar hakkında haftada bir kez imza atmak şeklinde adli kontrol hükümleri uyguladı. Çiftlik Bank'ın yönetim kurulu başkanı Savaş Yıkılmaz ve sistemin yazılımcısı Cudi Cumhur'un ise tutukluluk halinin devamına hükmedildi.

4 TEMMUZ’A ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, sanıklar Mehmet Aydın, kardeşi Fatih Aydın, Cengiz Samur, Osman Naim Kaya, Hakan Soysal, Niyazi Karakoç ve Serdal Dostdoğru hakkında çıkarılan yakalama emrinin devamına karar verdi. Duruşma, eksikliklerin giderilmesi için 4 Temmuz'a ertelendi.

TOPLANAN PARA 1,1 MİLYAR

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 26 Mart 2018 tarihinde hazırlanan iddianamede 3 bin 762 müşteki ve 48 şüpheli yer aldı. Şüphelilerin bu sistem aracılığıyla 132 bin 222 katılımcıdan 1 milyar 139 milyon 972 bin 622 lira topladığı, katılımcılara bu dönemde 687 milyon 838 bin 995 lira geri ödeme yapıldığı anlatıldı.

KAYYIM ATANDI

Sistem bünyesinde faaliyet gösteren tüm şirketlere kayyım atandığı, örgütün para alışverişini sağlamak üzere kullandığı tüm banka hesaplarında yer alan paralara el konulduğu ve örgüte ait olup ele geçirilen tüm dijital materyallerin bilirkişi eşliğinde incelendiği, gerekli kurumlardan raporların temin edildiği belirtildi.

İADESİ İSTENDİ

Firari sanıklar Mehmet Aydın, Fatih Aydın, Osman Naim Kaya ve Cengiz Samur'un Brezilya, Uruguay, KKTC ve ABD adli makamlarından iadesinin istendiği belirtildi.

 

 

 

  Sıradaki Haber: Cezası 30 yıla çıktı
Bu habere yorum yapın
Bu yorumu onaylıyor musun?
Tüm Yorumları Göster (0)