Sağlık Bakanlığı, Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamındaki vatandaşları sevindirecek önemli bir karar almıştır. Cumhurbaşkanı tarafından Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, GSS'li olan ancak prim borcu bulunan vatandaşlar, 31 Aralık 2024 tarihine kadar Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesisleri ile devlet üniversitesi hastanelerindeki sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilecekler.

GSS kapsamındaki vatandaşları sevindirecek bir karar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuyla ilgili yaptığı sosyal medya açıklamasında, GSS kapsamındaki vatandaşların, prim borçları olsa dahi devlet hastanelerinden ve üniversite hastanelerinden sağlık hizmeti alabileceklerini duyurdu. Bu kararın, GSS'li vatandaşların sağlık hizmetlerine kolay erişimini sağladığını vurgulayan Bakan Koca, alınan bu kararın önemine dikkat çekti.

Yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı kararı çerçevesinde, GSS kapsamındaki vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanma haklarının 31 Aralık 2024 tarihine kadar uzatıldığı belirtildi. Bu kapsamda, prim borcu bulunan vatandaşlar, devletin sağlık tesislerinden herhangi bir kısıtlama olmaksızın faydalanabilecekler.

Yurtta bugün hava parçalı ve yer yer çok bulutlu! Yurtta bugün hava parçalı ve yer yer çok bulutlu!

Ayrıca, genel sağlık sigortası borç sorgulama ve ödeme işlemlerini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun online tahsilat sitesi olan onlinetahsilat.sgk.gov.tr üzerinden kolayca işlemlerini gerçekleştirebilecekler. Bu sayede, vatandaşlar prim durumlarını kontrol edip ödemelerini düzenleyebilecekler.

Editör: SALİH BAYKAY