Galaxy cihaz kullanıcılarını şaşırtan bir gelişme yaşandı. Google Play Store, bazı Samsung uygulamalarını "zararlı" olarak işaretledi. Peki, bu yanlışlık nasıl oldu ve kullanıcılar için gerçek bir tehlike var mı? İşte ayrıntılar...

Samsung Messages ve Wallet Uygulamaları Tehdit Altında Mı?

Geçtiğimiz günlerde, bazı Samsung Galaxy kullanıcıları, telefonlarındaki Samsung Messages ve Samsung Wallet uygulamalarının Google Play Protect tarafından yanlışlıkla "zararlı" olarak işaretlendiğini fark etti. Bu etiketleme, Google'ın Android telefonlarda kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sağlayan uygulamasının zaman zaman hatalı yorumlamalar yapabildiğini gösteriyor.

Kullanıcılar Ne Gördü?

Google Play Store, bu iki uygulamanın "zararlı" olduğunu belirten bir açılır pencere veya bildirimle kullanıcıları uyardı. Özellikle Samsung Wallet uygulamasıyla ilgili bu tür bildirimlerin sıklığı dikkat çekiciydi.

Samsung'dan Açıklama

MSB, Göktürk-1 uydusunun 7'nci yaşını kutladı MSB, Göktürk-1 uydusunun 7'nci yaşını kutladı

Samsung, yaşanan bu durumu ele alarak, bir forum gönderisinde hatanın Google'ın sunucularındaki "geçici bir sorun" kaynaklı olduğunu açıkladı. Samsung Messages uygulamasının, cihazda "zararlı uygulama" olarak işaretlenmesi ve kullanıcılara güvenlik uyarısı yapılmasının arkasında yatan sebebin bu olduğunu belirtti. Şirket, sorunun giderildiğini de duyurdu.