Emojiler ve sosyal medya dili Türk Dil Kurumu'nun çizdiği sınırların dışında mı kalıyor? Prof. Dr. Recep Toparlı, dilimizin geleceği hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Kısaltmalar ve Emojilerin Dil Üzerindeki Etkisi

Dilimizi Nasıl Etkiliyorlar?

Sosyal medyanın dilimize etkisi inkar edilemez. Peki, bu etkiler dilimizi nasıl şekillendiriyor? Prof. Dr. Recep Toparlı, bu konuda endişelerini dile getiriyor.

Ağrı'da "Paydos" isimli tiyatro oyunu büyük ilgi gördü Ağrı'da "Paydos" isimli tiyatro oyunu büyük ilgi gördü
"Bunlar özentilerdir. Kalıcı olmazlar. Türkçede anlatım için onlarca alternatif varken, bu kısaltmalar ve emojiler dilimizi yozlaştırıyor."

Prof. Dr. Toparlı, “Bunlar özentilerdir. Bunlar kalıcı olmazlar. Yani gençlerin sevgilerini, duygularını, öfkelerini belli etmek için Türkçede onlarca anlatım vardır. Bunlardan uzaklaşıp sadece bir hareketle ki bu hareketler sözlükte yer almaz. Türk Dil Kurumunun sözlüğünde hiçbir zaman yer almaz. Bunları ben gençlere mümkün olduğu kadar kullanmamalarını söylüyorum. Hatta 'bık gelmek' gibi kısaltıp kullanımların da zarar vereceğini, birbirleriyle mesajlaşırken 'teşekkür' yerine 'tşkr' yazmalarını. Selam yerine 'slm' yazmalarını yadırgıyorum. Çünkü bugün 'slm' yazdığınızı yarın okumaya kalkarsanız 'Salim' diye de okunabilir. Türkçenin en önemli özelliği sesli harflerin çokluğudur. Sesli harfleri yazmazsanız ileride yazdığınız şeyleri okuyamama tehlikesiyle karşı karşıya kalırsınız. Onun için Asım’ın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek. İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek. Mehmet Akif’in dizelerinde böyle diyor. Asım’ın nesli yani gençlik namusunu, buradaki namus sadece soyut anlamıyla değil ülkesi, vatanı, bayrağı ve dili olarak kabul ediniz. Ezanı olarak kabul ediniz. Bu gençlik bunlara hiçbir zaman laf söyletmemiştir, söyletmeyecektir” dedi.

dua-emojisinin-aslinda-cak-isareti-oldugu-iddiasi

Yeni Nesil ve Türkçenin Geleceği

Yeni nesil, dilin geleceğini nasıl etkiliyor? Kısaltmalar ve emojilerin yaygın kullanımı gençler arasında oldukça popüler. Ancak Prof. Dr. Toparlı, bu durumun uzun vadede dilimizi nasıl etkileyeceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

"Gençlerin sevgilerini, duygularını, öfkelerini belli etmek için Türkçede onlarca anlatım vardır. Bunlardan uzaklaşıp sadece bir hareketle ifade etmek, dilimizin zenginliğini gölgeleyebilir."

avuçemoji

TDK'nın Duruşu ve Gelecek Vizyonu

Türk Dil Kurumu bu konuda ne düşünüyor? Kısaltmalar ve emojilerin Türk Dil Kurumu sözlüğünde yeri yok. Prof. Dr. Toparlı, TDK'nın bu konudaki tutumunu açıklıyor ve gelecek vizyonunu paylaşıyor.

"TDK, dilimizin korunması ve geliştirilmesi adına çalışmalarına devam edecek. Geçici hevesler yerine, dilimizin zenginliğini ve doğruluğunu korumak önceliğimiz."
Toparlı, “Dil, bir milletin en önemli unsurudur. İnsanların birbirleriyle anlaşma vasıtasıdır. Öyle emojilerle kısa kısa konuşmalarla kendi konuştuğunuz dili kirletmeyiniz. Kendinizce konuşun. Bu heves geçicidir. Geçip gider. Ertesi gün tahmin ediyorum gençler ileriki yaşlarında, olgunlaştıklarında yaptıklarının yanlış olduğunu anlayacaklar ve güzel Türkçemizin güzellikleriyle konuşmaya ve yazmaya devam edeceklerdir”

Genç Gazete Emoji Ve Kısaltma Tehlikesi

Emojiler ve kısaltmalar, dilimizin geleceği üzerinde tartışmalara yol açıyor. Prof. Dr. Recep Toparlı'nın bu konudaki açıklamaları, dilimizin korunması ve geliştirilmesi adına önemli bir ışık tutuyor.

Editör: AYHAN BAYRAKTAR