Kamu tesislerinde yapılan indirimin ardından emeklilere güzel bir haber daha geldi. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, şehirlerarası otobüs taşımacılığı yapan firmalar, emekli olduğunu belgeleyen yolculara tarife üzerinden %20 indirim yapacak. Bu indirim, bugün itibarıyla tüm şehirlerarası otobüs firmalarında geçerli olacak.

Yeni Düzenlemeler ve Destekler

Milyonlarca emeklinin merakla beklediği yeni düzenlemeler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından geçtiğimiz günlerde açıklandı. Bu düzenlemeler kapsamında, emeklilere sağlıktan seyahate, haberleşmeden ulaşıma kadar birçok alanda yeni destekler sunulacak.

Bakan Işıkhan, 17 Mayıs'ta "Sosyal Güvenlik Haftası Buluşması" programında yaptığı konuşmada, emeklilerin tüm illerde yer alan kamuya ait misafirhane, öğretmenevi, sosyal tesis ve konukevlerinden kamu görevlileri gibi %15 indirimli faydalanacaklarını duyurmuştu. Şimdi ise şehirlerarası otobüs taşımacılığında %20 indirim yapılmasına yönelik yeni bir adım atıldı.

İndirim Uygulaması ve Yönetmelik

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan ve karayolu taşıma yönetmeliğinde değişiklikler yapan yönetmeliğe eklenen geçici bir maddeye göre, 2024 yılı sonuna kadar uygulanmak üzere, emekli olduğunu bilgi ve belgeyle beyan ve ispat edenlere, düzenlenecek yolcu biletlerinde Ulaştırma Bakanlığı'na bildirilen tarife üzerinden %20 indirim uygulanacak.

Bu hükme uymayan karayolu taşımacılığı B1 ve D1 yetki belgesi sahiplerine, her bir ihlal için 5 uyarma verilecek. Emekliler, bu indirimden faydalanarak daha uygun fiyatlarla seyahat edebilecekler.

Kaynak: HABER MERKEZİ