Elektrikli otomobiller, çevre dostu ve yenilikçi özellikleriyle otomotiv sektöründe hızlı şekilde popüler hale gelirken, Türkiye'de bu alanda yeni düzenlemeler gelmeye devam ediyor.

Elektrikli otomobillerde, Artık izin verilmeyecek

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenleme ile birlikte, özellikle yurtdışından elektrikli otomobil ithal eden firmalar için en önemli değişiklikler yapılacak.

Elektrikli otomobillerde, Artık izin verilmeyecek

Türkiye'de elektrikli araç ithalatı üzerine yeni düzenlemeler ile birlikte, Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu yeni kurallar, elektrikli araç sektöründe hizmet standartlarını daha çok yükseltmeyi ve tüketicilere daha iyi bir deneyim sunmayı hedefliyor.

Elektrikli otomobillerde, Artık izin verilmeyecek

Ticaret Bakanlığı, ithal edilecek elektrikli araçlar için yeni şartlar belirlemiş oldu. Bu şartlar, Avrupa Birliği ve Serbest Ticaret Anlaşması imzalayan ülkeler dışından gelen araçlar için geçerli olacak.

İthal edilen araçların üreticisinin Türkiye'de yerleşik bir yetkili temsilcisine sahip olması ve Türkiye'nin yedi bölgesinde en az 20 yetkili servis istasyonu kurulması gerekecek.

İzin Belgesi ve Gümrük Prosedürleri

İthalatçılar için yeni gümrük prosedürleri getirildi. AB ve STA dışı ülkelerden ithal edilecek araçlar için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından gerçekleşen bir İzin Belgesi gerekecek.

Bu belge ile birlikte, gümrük beyannamesi esnasında zorunlu olacak ve eşyanın A.TR Dolaşım Belgesi ya da ilgili STA kapsamında menşe ispat belgesi ile gelmesi durumunda muafiyet sağlanacak.

Teknik ve Personel Standartları

Elektrikli araçların satış sonrasında hizmetleri de yeni standartlara bağlanmış oldu. İthalatçılar, TSE K 646 ve TS 12047 standartlarına uygun olarak en az 20 yetkili servis istasyonunu kendileri kurmalı. Ayrıca, bu araçların alım, satım, bakım ve onarımından sorumlu kişilerin TSE ya da Meslekî Yeterlilik Kurumu tarafından verilen yeterlilik belgesine sahip olmaları zorunlu hale geldi.

Her Marka İçin Çağrı Merkezi Zorunluluğu

İthal edilecek olan her marka için Türkiye'de en az 40 personele sahip Türkçe bir çağrı merkezinin kurulması şartlar arasında yerini alıyor.

Elektrikli Otomobil Pazarında Hızlı Büyüme

Türkiye'de elektrikli otomobil satışları 2023 yılında hız kazandı. Ocak ayı ve Kasım ayında satışlar, geçen yılın aynı dönemine göre on kat artarak 48,883 adede ulaştı. Sektör yetkilileri, 2024 yılında pazar payının yüzde 10'u geçmesi bekleniyor.

Kars'ta 3,9 Büyüklüğünde deprem meydana geldi Kars'ta 3,9 Büyüklüğünde deprem meydana geldi

WhatsApp’ta Genç Gazete kanalını takip edin:
https://whatsapp.com/channel/0029Va9sUvv7YSdBkk9nnX0G
KANALI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN
NASIL TAKİP EDEBİLİRSİNİZ ?
Eğer bu yazıyı mobil web tarayıcıdan ya da uygulamadan okuyorsanız BURAYA tıklayarak abone olabilirsiniz.
Whatsapp İhbar Hattımıza haber göndermek için;
0532 696 30 57

Editör: SALİH BAYKAY