Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bir televizyon programında gündemi değerlendirirken, ABD ile İran arasında yaşanan gerilim üzerine önemli açıklamalarda bulundu. Fidan, ABD'nin İran destekli gruplara yönelik saldırılarına değinerek, bu tür eylemlerin bölgede kontrol edilemez bir yangına yol açabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Japonya ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 100’üncü yılı Ankara'da kutlandı Japonya ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 100’üncü yılı Ankara'da kutlandı

"ABD Ateşle Oynuyor"

"Ateşle oynadığınız zaman o ateş her an yangına dönüşebilir. Kontrol altına alınamayabilir."

Bakan Fidan, ABD'nin bölgedeki eylemlerinin büyük bir risk taşıdığını ve bu durumun bölgesel bir tehdit olarak karşılarına çıkabileceğini vurguladı. Türkiye'nin, ABD dahil bölgesel ortaklarla sürekli görüş alışverişinde bulunduğunu, durumun ciddiyetini ve bölgesel yayılma risklerini dile getirdiklerini ifade etti.

"İsrail Gerçek Güvenlik Peşinde Değil"

Fidan, İsrail'in güvenlik politikaları hakkında da değerlendirmelerde bulundu. İsrail'in gerçek anlamda güvenlik arayışında olmadığını, asıl hedefinin daha fazla toprak elde etmek olduğunu söyledi. İsrail'in Filistinlilere kendi devletlerini tanıması durumunda gerçek güvenliğe ulaşacağını belirtti.

İki Devletli Çözüm ve Bölgesel Sorumluluk

Bakan Fidan, Türkiye'nin ve bölge ülkelerinin iki devletli çözüm konusunda sorumluluk almaya hazır olduklarını, bu konuda metodolojik olarak garantörlük mekanizmasını öne sürdüklerini anlattı. Fidan, bu yaklaşımın, bölgede kalıcı barış ve istikrarın sağlanması için önemli olduğunu vurguladı.

Editör: Fırat Çelik