Geçtiğimiz günlerde Gezi davası kapsamında tutuklu bulunan ve milletvekilliği düşürülen TİP'li Can Atalay hakkında, CHP'den önemli bir adım geldi. CHP, Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesine itiraz ederek, TBMM kararının iptali için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu. 

CHP'nin AYM'ye Başvurusu

Can Atalay, Gezi Parkı davası kapsamında yargılandığı süreçte milletvekilliği düşürülen isimler arasında yer aldı. Bu karar, TBMM'de okunarak resmiyet kazandı. Ancak CHP, bu kararın Anayasa ve yasalara aykırı olduğunu savunarak, Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesinin iptali için AYM'ye başvuruda bulundu.

Ömer Çelik: “6’lı masayı oluşturanların milletten özür borcu var” Ömer Çelik: “6’lı masayı oluşturanların milletten özür borcu var”

CHP'nin İtiraz Gerekçeleri

CHP, başvurusunda Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin 'yok hükmünde' olduğunu ve bu durumun iptal edilmesi gerektiğini öne sürdü. Parti, bu kararın hem Atalay'ın siyasi haklarını hem de seçmen iradesini ihlal ettiğini belirtiyor.

"Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesi, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne yönelik bir ihlaldir." - CHP Açıklaması

Editör: Fırat Çelik